Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor de somaj

Dar ca absolvent de Medicina septembrie 2009 pot sa primesc ajutor de somaj daca nu o sa fiu medic rezident. In luna octombrie 2008 mi-am dat demisia dupa ce am lucrat 2 luni jumatate ca sa-mi pot continua studiile.In aceste conditii mai pot solicita ajutor de somaj .Va multumesc.
agino_med, utilizator
Mai intai, este necesar ca perioada lucrata sa fi fost facuta in baza unui contract individual de munca (CIM).

Faptul ca ati lucrat in vacanta nu va asigura stagiul minim necesar ptr a putea beneficia de somaj (min. 12 luni lucrate in ultimele 24 luni).

Mai mult, perioada in care ati fi putut solicita acordarea indemnizatiei de somaj a expirat, ea fiind de 12 luni de la data la care s-a produs concedierea/incetarea CIM.

Daca CIM a incetat ptr ca dvs v-ati dat demisia sau cu acordul partilor, atunci nu aveti dreptul la somaj.