Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... FOLOSIRE DATE PERSONALE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

FOLOSIRE DATE PERSONALE

Buna ziua, in urma cu 2 saptamani am fost rugat de catre unchiul si matusa mea sa le conduc duba cu agenti de securitate pana la bucuresti si inapoi deoarece unchiul meu a ramas fara permis de conducere. Ei colaboreaza cu o firma de securitate "Akyle security" si duc agentii de la Valenii de Munte la Bucuresti cu 2 dube 8+1. Am facut cele 3 curse, toate bune si frumoase urmand ca dupa o saptamana sau doua sa le spun daca vreau sa ma angajez ca agent de securitate la firma cu care ei colaboreaza, in momentul acela eu eram in somaj. Dupa o saptamana i-am sunat sa le zic ca mi-am gasit job in alta parte si ca nu mai sunt interesat de postul de agent de securitate. Nu a fost nici o problema, i-am ajutat cu acele curse cu duba pana la Bucuresti dupa care fiecare si-a vazut de treaba lui, pana cand acum o saptamana am fost la AJOFM sa pun viza la somaj, mare mirare a fost cand domnul de acolo m-a intrebat daca m-am angajat, eu i-am spus ca nu m-am angajat la care dansul mi-a spus ca figurez la o firma de securitate "X Guard Security", nici vorba de "Akyle Security" am plecat cu coada intre picioare si cu indemnizatia de somaj oprita. Matusa mea cand am fost sa fac acele curse la bucuresti cred ca mi-a luat buletinul si i-a facut o poza si m-a angajat la firma aceea de paza deoarece nu am vrut sa ma duc sa ma angajez la firma aceea de paza si m-au angajat cu rea intentie ca sa pierd indemnizatia de somaj. Eu nu am fost nicaieri, nu am semnat nici un contract, nimic, cum este posibil sa ma angajeze asa ? Am scris aici povestea mea pentru ca as vrea sa le fac plangere pentru folosirea datelor mele personale, dumneavoastra ce ma indrumati ? Am vre-o sansa sa ii fac sa plateasca pentru raul facut si sa imi recuperez banii pe lunile care urmau sa iau somaj?
Eu m-am inscris si la scoala de soferi C si E stiind ca am bani sa achit scoala din banii de somaj, acum sunt nevoit sa renunt deoarece nu mai am bani si m-am certat si cu parintii mei. Ce ma sfatuiti sa fac ?
Sesizati ITM-ul/Politia/Parchetul cu privire la faptul ca nu ati semnat niciun c.i.m. cu acea societate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am fost la ITM Prahova iar cei de acolo mi-au zis sa le scriu un mail celor de la ITM Ilfov deoarece firma este din Ilfov, am trimis mail si nu am primit inca un raspuns.
Cand ati sesizat ITM Ilfov?