Forum Discuţii juridice Executare silită Motivare hotarare
Discuție deschisă în Executare silită

Motivare hotarare

Buna seara, cat dureaza motivarea unei hotarari pe un proces civil? Exista un termen maxim? Si daca dupa hotarare poate sa mai dureze punerea in executare silita sau se face imediat? Se poate intarzia si din cauza vacantei judecatoresti? Multumesc!!
Buna seara,
Legal 30 de zile, praxtica cateva luni in functie de incarcarea instantei.
Da se intarzie din cauza vacantei.
Va multumesc! Si se poate pune imediat in exectare sau poate sa mai dureze si dupa aceea? O seara buna!
Buna seara,
Daca este cu o cale de atac atunci fie dupa ce expira termenul de atac se poate legaliza si pune in executare, fie dupa judecarea caii de atac si motivarea aceleia, daca nu este cu cale de atac atunci se legalizeaza si se pune in executare.