Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț fără acordul sotului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț fără acordul sotului

Vreau sa știu dacă as putea divorța de soțul meu ,însă el nu este de acord....avem o fetița de 8 ani;el mai are 2 copii cu doua femei diferite;nu ne mai înțelegem;este violent verbal;ma îmbolnăvește psihic modul lui de a gândi;ne amenință și pe mine și pe fără;eu as vrea sa plec cu fata de acasă,însă vrea ca ea sa-mi fie încredințata;va rig ajutați-ma
Mergeti la avocat ca sa vedeti cum sa procedati.
Va 5rebuie motive si sa le dovediti in instanta.
Dacă decizia este luată, desigur că puteți.
Formulați cerere de chemare în judecată, solicitând desfacerea căsătoriei, exercitarea autorității părintești în comun, stabilirea locuinței minorului la dvs, pensie de întreținere, etc.
Recomandabil ar fi ca avocatul dvs să se ocupe.