Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil

Buna ziua. Am un copil de 2 ani. Am plecat cu el de acasa acum 2 săptămâni din cauza soțului.nu ne mai întelegeam deloc. Multe certuri, bea mult, m a si lovit.dar problema e ca nu am martori, totul de întâmplă in casa noastră.suntem casatoriti si as vrea sa divortez,el insa nu vrea zice ca se schimba.in cel mai rau caz daca nu ne întoarcem acasa spune ca se duce la protectia copilului si ma da in judecata ca sa imi ia copilul sa ceara custodie exclusiva el. E posibil asa ceva?Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Stați liniștită, are șanse infime!

Formulați cerere de chemare în judecată, solicitând desfacerea căsătoriei, exercitarea autorității părintești în comun, stabilirea locuinței minorului la dvs, pensie de întreținere, etc.
Buna ziua,
1. Nu are sanse sa va ia copilul.
2. Solicitati si un ordin de protectie. Despre betie e imposibil sa nu-l fi vazut si altii.
3. Formulati urgent cerere de chemare in judecata pentru divort.
Solicitati si ajutorul unui avocat, in caz ca nu va pricepeti.
Ordin de protecție solicitați doar dacă simțiți că reprezintă o amenințare reală, dacă vă caută și este violent, altfel ar fi energie consumată în zadar.
Luați legătura cu un avocat pentru a-i expune situația factuală exhaustiv și a alege demersurile necesare.