Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Perete crapat pe casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Perete crapat pe casa scarii

Buna ziua , locuiesc intr-un bloc relativ nou de 2 ani de zile si pe casa scarii este un perete crapat pana la mine in casa , crapatura este foarte adanca :) , deci este riscul sa imi cada peretele de la dormitor :) . ce pot face in aceasta situatie ? la reparatia peretelui trebuie sa participe toti locatarii? ca totusi este o parte comuna a blocului acel perete ?
Este necesara o expertiza tehnica judiciara in specializarea ctii. pentru a se stabili cauza crapaturii. In baza expertizei este necesar a se intocmi un proiect de ctii. intocmit de o firma autorizata pentru rezolvarea situatiei existente. Proiectul se avizeaza de catre ISCtii.
In baza documentatiei, reparatia trebuie facuta de o firma autorizata.
Costurile trebuie suportate de toti locatarii de pe scara. Blocul fiind nou, acesta ar trebui sa fie in garantia constructorului, caz in care costurile pot fi suportate, dupa caz, total/ partial, de catre dezvoltator/ constructor.
Sesizati asociatia de locatari in scris, cu nr. de inregistrare/ data sa inceapa demersurile pentru rezolvarea situatiei existente, care poate deveni cu risc major pentru locatari. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Pentru solutionare sesizati oficial presedintele de asociatie sa dispuna acte si actiuni necesare remedierii deficientei de pe partea comuna de imobil de locuit in comun
buna ziua si va multumesc frumos pentru raspunsul dvs. Am vb cu administratora asociatiei si mi-a spus ca blocul a iesit din garantie dupa 2 ani de zile si ca acel perete este propietatea mea si ca trebuie sa suport singura costurile reparatiei . Inteleg ca acel perete este si propietatea mea , dar totodata este si bun comun, el fiind perete comun cu casa scarii. Daca acel perete cade , se afecteaza toata structura de rezistenta a blocului ! Crapatura este una foarte mare si adanca si se lateste pe zi ce trece. Mi-a spus ca daca cer expertiza , costurile sunt foarte mari si nu va fi nimeni de acord.
Eu fiind la etajul 1 ma simt foarte neindreptatite , deoarece blocul este unul cu lift; un lift cu probleme de la inceput ; lift care este blocat la etajul 1 si nu l-am folosit niciodata , acum voi plati pentru reparatia lui , pentru ca este " bun comun " . Sunt scutita de curent , dar pentru ca nu are contoar , platesc cu 5 lei mai putin decat ceilalti :) . Blocul are o parcare la parter , dar nu subterana ,si nu este izolat , toti cei de la etajul 1 avem mucegai in casa , vecinii nu vor sa contribuie , dar vor sa contribuim pentru izolarea acoperisului celor de la etajul 5 :) . Daca imi refuleaza in casa , iarasi nu participa nimeni la reparatia tevilor , din cauza acelei parcari de la parter , ca cica trebuie sa vorbesc cu propietarii acelori locuri de parcare ...dar nu a cumparat nimeni inca acele locuri de parcare ...
Eu pare ca am numai obligatii dar niciun drept !

POPA GHEORGHE a scris:

Este necesara o expertiza tehnica judiciara in specializarea ctii. pentru a se stabili cauza crapaturii. In baza expertizei este necesar a se intocmi un proiect de ctii. intocmit de o firma autorizata pentru rezolvarea situatiei existente. Proiectul se avizeaza de catre ISCtii.
In baza documentatiei, reparatia trebuie facuta de o firma autorizata.
Costurile trebuie suportate de toti locatarii de pe scara. Blocul fiind nou, acesta ar trebui sa fie in garantia constructorului, caz in care costurile pot fi suportate, dupa caz, total/ partial, de catre dezvoltator/ constructor.
Sesizati asociatia de locatari in scris, cu nr. de inregistrare/ data sa inceapa demersurile pentru rezolvarea situatiei existente, care poate deveni cu risc major pentru locatari. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.

Atata timp cat doar vorbiti cu administratorul si nu faceti hartie oficiala, scrisa cu nr. de inregistrare/ data la asociatia de proprietari veti primi raspunsurile pe care le primiti si le mentionati, iar cheltuielile comune nu vor fi suportate de catre toti cei care au datoria legala (legea locuintei) sa o faca, ci discretionar, dupa vrerea si aprecierea administratorei. Scrisul responsabilizeaza si este stiut faptul ca poate fi utilizat ca document in instanta.
Aveti si solutia deschiderii unei actiuni in instanta impotriva asociatiei de locatari.