Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare fond reparații: se poate trece suma la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare fond reparații: se poate trece suma la restanțele sumei de întreținere, sau trebuie să fie în coloană separată?

Buna ziua,
Intrebarea mea se refera la modul de procedare al recuperarii fondului de reparatii de la cei care nu au platit in avans, Lucrarea de reparatie este acum achitata. Suma restanta se poate trece la restantele sumei de intretinere sau va fi o coloana separata cu restantele fondului de reparatii? In cazul al doilea care este prioritatea incasarii?
Manuela Rășină, administrator
Puteti sa explicati mai bine situatia?
In ce situatie va aflati?
In general fondul de reparatii nu se restituie spre deosebire de fondul de rulment, insa depinde si de "obiceiul casei".
Îmi cer scuze. În calitate de administrator al unei asociatii de proprietari întreb. Cum recuperează asociația banii cheltuiti deja pe reparatii de la proprietarii care n-au vrut să plătească în avans?

Fondul de reparatii se repartizeaza conform partii indivize din asociatie si este trecut pe listele de cheltuieli rubrica separata . In cazul in care s-a depasit termenul de strangere a f..r cei restanti la f.r. vor fi cuprinsi la rubrica restante & penalitati & total de plată .
Mulțumesc!