Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... E posibilă o executare imobiliară în România ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

E posibilă o executare imobiliară în România pentru neplata taxelor în UK?

Pentru neplata taxelor in UK a parintilor cca 20000 lire(mentionez ca au avut o firma Self Employed )pot sa vina in tara sa-mi ia apartamentul donat de parintii mei?
Va multumesc,mai am 2 intrebari,daca vand apartamentul surorii mele,ei il mai pot lua?Nu pot sa-i las pe parinti pe drumuri.Se poate prescrie cazul dupa 5 ani?
Daca sora dvs poarta acelas nume de familie nu veti obtine decat prelungirea listei de inculpati in calitate de complici.
Prescrierea nu este aceeas ca in Ro, lucrurile sunt mult mai complicate, datoriile in RUMB nu se sterg pur si simplu, ele raman inscrise in evidentele HMRC si bazele de date bancare.
Exista pt parintii dvs posibilitatea de a se declara in bancruta (faliment) personala.
In functie de ce se va decide in noiembrie ei vor putea beneficia de acest drept, drept care, dupa 1 an, in anumite conditii, poate conduce la renuntarea de urmarire de catre HMRC.
Vor trebui sa-si ia un avocat in RUMB.