Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
Tatal meu a decedat in urma cu sapte ani.Era recasatorit,mama noastra fiind decedata de 20 de ani.Sotia tatalui meu are doi copii din alta casatorie.Noi suntem trei frati din casatoria parintilor nostri.
Intrbarile mele ar fi: Daca dupa atata timp in care nu s-a deschis succesiunea dupa tatal nostru,se poate pierde mostenirea si daca nu,ce se poate face in acest sens? Mentionez ca succesiunea dupa mama noastra este deschisa dar nu ne-am cerut drepturile,ramanand nedeschisa doar dupa tata.Cum as putea sa-mi dobandesc doar partea mea de mostenire?
Mentionez ca este vorba de un apartament cu doua camere.
Va multumesc anticipat!
Apartamentul a fost cumpărat în timpul căsătoriei cu mama dvs sau cu a doua sotie?
Nu, după ce a murit mama mea. Sunt conștientă că are dreptul și cea de a doua soție a tatălui meu. Mă interesa doar partea mea.
mireladolta, utilizator
După ce a murit mama dvs...adică înainte de a se recasatori sau in timpul căsătoriei cu a doua sotie?
Inainte de a se recasatorii cu cea de a doua sotie...
Trebuie să dezbateti succesiunea după tatăl dvs.
Moștenitorii, conform legii sunt: soția (1/4) si cei 3 copii (3/4).
Succesiunea se dezbate amiabil, la notar sau in caz de divergențe, pe cale judecătorească.