avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
Tatal meu a decedat in urma cu sapte ani.Era recasatorit,mama noastra fiind decedata de 20 de ani.Sotia tatalui meu are doi copii din alta casatorie.Noi suntem trei frati din casatoria parintilor nostri.
Intrbarile mele ar fi: Daca dupa atata timp in care nu s-a deschis succesiunea dupa tatal nostru,se poate pierde mostenirea si daca nu,ce se poate face in acest sens? Mentionez ca succesiunea dupa mama noastra este deschisa dar nu ne-am cerut drepturile,ramanand nedeschisa doar dupa tata.Cum as putea sa-mi dobandesc doar partea mea de mostenire?
Mentionez ca este vorba de un apartament cu doua camere.
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:24, 19 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Apartamentul a fost cumpărat în timpul căsătoriei cu mama dvs sau cu a doua sotie?
Nu, după ce a murit mama mea. Sunt conștientă că are dreptul și cea de a doua soție a tatălui meu. Mă interesa doar partea mea.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Septembrie 2018
mireladolta, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
După ce a murit mama dvs...adică înainte de a se recasatori sau in timpul căsătoriei cu a doua sotie?
Inainte de a se recasatorii cu cea de a doua sotie...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie să dezbateti succesiunea după tatăl dvs.
Moștenitorii, conform legii sunt: soția (1/4) si cei 3 copii (3/4).
Succesiunea se dezbate amiabil, la notar sau in caz de divergențe, pe cale judecătorească.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire razvan___33 razvan___33 In urma cu ceva timp a murit mama mea. Dupa o perioada tatal meu s-a recasatorit. Intrebarile mele sunt: Persoana cu care s-a recasatorit tatal meu va ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moartea parintelui recasatorit alicecarmen alicecarmen buna ziua, va rog sa imi dati un sfat in ceea ce priveste succesiunea dupa tatal meu. Sunt unica sa fiica.Mama mea a murit cand aveam varsta de 11ani iar tatal ... (vezi toată discuția)
Partaj, succesiune ContSters380867 ContSters380867 buna seara,am o intrebare .tatal meu a decedat,a ramas un apartament cumparat cu mama mea in 1972,mama a decedat si tata s a recasatorit cu o alta femeie.de ... (vezi toată discuția)