Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces verbal castigat in instanta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces verbal castigat in instanta

am si eu o intrebare la dumneavoastra am un dosar penal si am avut un proces verbal la care am facut contestatie si am castigat procesul in instanta si trebuie sa ma duc sa iau sentinta ca mi-a ajuns acasa dar m-i sa spus trebuie legalizata.
intrebarea mea este daca am castigat procesul trebuie sa cada si dosarul penal si sa-mi recuperez si permisul.
va multumesc
trebuie sa asteptati sa treaca 15 zile, termenul de atac al sentintei si apoi s-o investiti cu formula executorie.Cu aceasta mergeti la politie si va veti obtine permisul.Automat "cade" si procesul penal.
Ati obtinut in instanta anularea unui proces verbal de contraventie prin care vi s-a retinut permisul? Despre ce dosar penal este vorba?
am avut o suspendare de care eu nu am stiut ca am primit instintarea si mi s-a facut dosar penal ca m-au prins conducand cu permisul suspendat.si am depus contestatie si am castigat procesul.iar astazi am dat telefon la judecatorie si mi s-a spus ca potia nu a facut recurs pt ca astazi s-au facut 15 zile de cand mi-a ajuns acasa instintarea.Joi o sa ma duc sa ridic actul si cu acesta unde trebuie sa ma duc la procuror s-au unde ca asta nu stiu?
Mergeti la Judecatorie si solicitati doua exemplare originale din hotararea cu mentiunea ramasa definitiva.Mergeti apoi la Politie si solicitati permisul in baza unui exemplar depus anexa la cerere.
NB: nu este nevoie de legalizare fiind original
nucu$, utilizator
intrebarea mea este urmatoare daca dupa ce ma duc la judecatorie ridic actul precum ca este castigat si ma duc direct cu el la politie ei imi inmaneaza permisul.