Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renunțare la divorț
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Renunțare la divorț

Cererea de renunțare la acțiunea de divort unde se depune de cine si in cit timp .O poate depune si avocatul
O poate depune avocatul dar o semnează reclamantul.
Oricum, la divorț dacă reclamantul nu se prezintă cererea urmează a fi respinsă ca nesusținută.
Dar este prudent să depuneți totuși cu celeritate o cerere de renunțare sau un contract de tranzacție arătând că părțile s-au împăcat, urmând ca instanța să pronunțe o hotărâre de expedient.
O poate depune avocatul dar o semnează reclamantul.
Oricum, la divorț dacă reclamantul nu se prezintă cererea urmează a fi respinsă ca nesusținută.
Dar este prudent să depuneți totuși cu celeritate o cerere de renunțare sau un contract de tranzacție arătând că părțile s-au împăcat, urmând ca instanța să pronunțe o hotărâre de expedient.