avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renunțare la divorț
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Renunțare la divorț

Cererea de renunțare la acțiunea de divort unde se depune de cine si in cit timp .O poate depune si avocatul
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 09:58, 18 Septembrie 2018
O poate depune avocatul dar o semnează reclamantul.
Oricum, la divorț dacă reclamantul nu se prezintă cererea urmează a fi respinsă ca nesusținută.
Dar este prudent să depuneți totuși cu celeritate o cerere de renunțare sau un contract de tranzacție arătând că părțile s-au împăcat, urmând ca instanța să pronunțe o hotărâre de expedient.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O poate depune avocatul dar o semnează reclamantul.
Oricum, la divorț dacă reclamantul nu se prezintă cererea urmează a fi respinsă ca nesusținută.
Dar este prudent să depuneți totuși cu celeritate o cerere de renunțare sau un contract de tranzacție arătând că părțile s-au împăcat, urmând ca instanța să pronunțe o hotărâre de expedient.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare/suspendare proces divort din culpa exclusiva camelia34 camelia34 Buna ziua sotul mi a intentat divort din culpa exclusiva si acum suntem la prima infatisare in instanta de fond. Am hotarat impreuna cu sotul sa ne impacam ... (vezi toată discuția)
Buna ziua la primul termen divort reclamantul poate fi reprezentat ... Angela Manu Angela Manu buna ziua la primul termen divort reclamantul poate fi reprezentat de avocat prin imputernicire avocatiala fara a se mai prezenta personal in instanta? Nu ... (vezi toată discuția)
Anulare cerere divort in instanta de catre reclamant candrescu candrescu Buna ziua! Sotul a depus cerere de divort in instanta impotriva mea dar intre timp s-a razgandit si vrea sa stie daca poate anula respectiva cerere si sa faca ... (vezi toată discuția)