Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Anulare cerere divort in instanta de catre reclamant
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Anulare cerere divort in instanta de catre reclamant

Buna ziua! Sotul a depus cerere de divort in instanta impotriva mea dar intre timp s-a razgandit si vrea sa stie daca poate anula respectiva cerere si sa faca prin notariat. Multumesc!
Daca dosarul se afla inca in procedura prealabila si nu s-a achitat taxa judiciara de timbru, cererea de divort se va anula ca netimbrata.
Daca s-a achitat taxa de timbru, cererea de divort este legal formulata si nu s-a fixat inca termen de judecata, sotul trebuie sa depuna o cerere de renuntare la judecata.

In situatia in care, s-a fixat deja termen de judecata, trebuie sa depuneti si dvs. o cerere prin care sa declarati ca sunteti de acord cu cerere de renuntare la judecata.

Exista si posibilitatea ca sotul sa nu se prezinte la primul termen de judecata, caz in care cererea de divort se respinge ca nesustinuta.

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Faceti divortul la notariat si depuneti apoi dovada la dosar.
Bună ziua!
Variantele sunt următoarele:

1) să nu achite reclamantul taxa de timbru, context în care cererea se va anula ca netimbrată;
2) să nu se prezinte, ipoteză în care se va respinge ca nesusținută;
3) să formuleze o cerere de renunțare, formulați și dvs un înscris prin care învederați că sunteți de acord cu renunțarea;
4) divorțați la notar și depuneți dovada la dosar;
5) încheiați o tranzacție pe care instanța o va consfinți printr-o hotărâre de expedient.

Succes!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat