avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul nu curăță(tunde) bălăriile,buruienile de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul nu curăță(tunde) bălăriile,buruienile de lângă gardul meu în partea situată pe proprietatea sa deteriorându-mi gardul !!

Vecinul nu curăță(tunde) bălăriile,buruienile de lângă gardul meu în partea situată pe proprietatea sa,deteriorându-mi gardul prin umezeala produsă de plante,în condițile în care eu am făcut singur gardul fără nici o contribuție fizică sau pecuniară din partea sa !! Ce lege sau hotărâre prevede în mod explicit că acesta are obligația ca pe partea proprietății sale să curețe(tundă) bălăriile,buruienile de lângă gard ?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 23:09, 23 Iunie 2021
Ati gasit vreo rezolvare? Ca si eu am aceiași problemă cu vecinul.


giubaca69 a scris:

Vecinul nu curăță(tunde) bălăriile,buruienile de lângă gardul meu în partea situată pe proprietatea sa,deteriorându-mi gardul prin umezeala produsă de plante,în condițile în care eu am făcut singur gardul fără nici o contribuție fizică sau pecuniară din partea sa !! Ce lege sau hotărâre prevede în mod explicit că acesta are obligația ca pe partea proprietății sale să curețe(tundă) bălăriile,buruienile de lângă gard ?

Nu , nu am găsit nici o rezolvare legală ci deocamdată o ceartă care l-a făcut să cosească de-a lungul gardului meu bălăriile dar nu este decât o soluție temporară !
Legea este codul civil, unde se termina codul vin principiile, unde se termina si astea vin cutumele, samd.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gunoiul din curtea vecina CristinaCIC CristinaCIC Buna ziua In curtea vecina (ne desparte doar un gard din plasa), la distanta de 3m de casa mea, e gunoi cat cuprinde. Curtea este impartita de un paravan. O ... (vezi toată discuția)
Curatenie in fata casei Daniel-San Daniel-San Buna ziua, As avea o intrebare.... sper ca ma puteti ajuta... In urma cu un an jumate ,am cumparat o casa intr-un sat invecinat cu orasul unde ... (vezi toată discuția)
Proprietate spatiu verde/alee intrare in bloc locatar_abuzat locatar_abuzat Buna ziua, As dori sa aflu si eu cum mai este legea in momentul de fata. In proprietaria cui se afla: 1. spatiul verde din jurul blocului, cel ingradit cu ... (vezi toată discuția)