Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul nu curăță(tunde) bălăriile,buruienile de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul nu curăță(tunde) bălăriile,buruienile de lângă gardul meu în partea situată pe proprietatea sa deteriorându-mi gardul !!

Vecinul nu curăță(tunde) bălăriile,buruienile de lângă gardul meu în partea situată pe proprietatea sa,deteriorându-mi gardul prin umezeala produsă de plante,în condițile în care eu am făcut singur gardul fără nici o contribuție fizică sau pecuniară din partea sa !! Ce lege sau hotărâre prevede în mod explicit că acesta are obligația ca pe partea proprietății sale să curețe(tundă) bălăriile,buruienile de lângă gard ?
Ati gasit vreo rezolvare? Ca si eu am aceiași problemă cu vecinul.

giubaca69 a scris:

Vecinul nu curăță(tunde) bălăriile,buruienile de lângă gardul meu în partea situată pe proprietatea sa,deteriorându-mi gardul prin umezeala produsă de plante,în condițile în care eu am făcut singur gardul fără nici o contribuție fizică sau pecuniară din partea sa !! Ce lege sau hotărâre prevede în mod explicit că acesta are obligația ca pe partea proprietății sale să curețe(tundă) bălăriile,buruienile de lângă gard ?

Nu , nu am găsit nici o rezolvare legală ci deocamdată o ceartă care l-a făcut să cosească de-a lungul gardului meu bălăriile dar nu este decât o soluție temporară !
Legea este codul civil, unde se termina codul vin principiile, unde se termina si astea vin cutumele, samd.