avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna neefectuat

Am fost angajata pe perioada determinata incepand cu data de 19 septembrie 2016, pe postul cuiva care a fost in ingrijire copil.In data de 26 iunie 2018 titulara postului a revenit la post. In vara anului 2017 mi-am efectuat 8 zile de concediu de odihna iar la incetarea contractului de munca mi-au fost platite 28 de zile concediu de odihna neefectuat. Intrebarea mea este daca pentru aceasta perioada 19.09.2016-26.06.2018 am fost platita corect(nr.zile corecte)pentru ca acuma am fost anuntata ca o sa-mi impute o parte din suma primita pentru zilele de concediu ce imi reveneau pe anul 2016. Mentionez ca nu am vechime si am avut dreptul la 21 zile lucratoare de concediu conform contractului de munca și am lucrat in invatamant ca didactic auxiliar.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:01, 19 Septembrie 2018
pentru 2016 aveti dreptul la : 6 zile de CO

pentru 2017 aveti dreptul la : 21 zile de CO

pentru 2018 aveti dreptul la : 10 zile de CO

total : 37 de zile de CO din care ati efectuat 8 zile .. rest 29 de zile .... diferenta este de o zi neplatita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediului neefectuat florin.constantin941@yahoo.com florin.constantin941@yahoo.com Am fost angajata cu contract de munca la o primarie.Am intrat in concediu pentru ingrijirea copilului,dupa care in iunie 2016 am reluat activitatea. In 30 ... (vezi toată discuția)
Zile de concediu Laszlo 74 Laszlo 74 Anul trecut m-am angajat la o firma privata in data 05.05.2017.Aveam dreptul la 14 zile de concediu de odihna pe care am solicitat in Mai 2018(5zile) si in ... (vezi toată discuția)
Comunicare zile concediu neefectuate selenaselenar selenaselenar Buna ziua, Trec la subiect direct: am avut aproximativ 20 de zile de concediu neefectuate in 2016 iar in 2017, am pierdut sirul lor in urma unor probleme ... (vezi toată discuția)