Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna neefectuat

Am fost angajata pe perioada determinata incepand cu data de 19 septembrie 2016, pe postul cuiva care a fost in ingrijire copil.In data de 26 iunie 2018 titulara postului a revenit la post. In vara anului 2017 mi-am efectuat 8 zile de concediu de odihna iar la incetarea contractului de munca mi-au fost platite 28 de zile concediu de odihna neefectuat. Intrebarea mea este daca pentru aceasta perioada 19.09.2016-26.06.2018 am fost platita corect(nr.zile corecte)pentru ca acuma am fost anuntata ca o sa-mi impute o parte din suma primita pentru zilele de concediu ce imi reveneau pe anul 2016. Mentionez ca nu am vechime si am avut dreptul la 21 zile lucratoare de concediu conform contractului de munca și am lucrat in invatamant ca didactic auxiliar.
pentru 2016 aveti dreptul la : 6 zile de CO

pentru 2017 aveti dreptul la : 21 zile de CO

pentru 2018 aveti dreptul la : 10 zile de CO

total : 37 de zile de CO din care ati efectuat 8 zile .. rest 29 de zile .... diferenta este de o zi neplatita.