Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cumul indemnizatie crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cumul indemnizatie crestere a copilului

buna ziua!
rog urmatorul ajutor:
sotia e insarcinata, are carte de munca,dar lucreaza si ca agent cu venituri lunare in functie de comision( ca persoana fizica).
-intrebare:cum se poate considera ca venit suplimentar si aceste sume lunare incasate independent pentru a primi indemnizatie de crestere a copilului.( cumulat cu cel din cartea de munca)?
va rog sa-mi da-ti si trimiterea la articolele din lege.
va multumesc
Buna seara. Veniturile luate in considerare pentru calculul indemnizatiei crestere copil sunt definite in Normele metodologice de aplicare ale OUG 148/2005:
Art. 5. - Veniturile din salarii, din activităţi independente şi din activităţi agricole prevăzute la art. 1 alin. (3) din ordonanţa de urgenţă sunt cele definite de Codul fiscal la art. 55 alin. (1) şi (2), la art. 46 alin. (1)-(4) şi la art. 71.
Codul Fiscal il gasiti aici:
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...