Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general relatie de vanzare-cumparare intre persoana fizica si ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

relatie de vanzare-cumparare intre persoana fizica si persoana juridica

Buna ziua,
doresc sa stiu mai multe despre legalitatea unei relatii comerciale de tipul:
A-persoana fizica vinde lui B-persoana juridica un bun mobil
In ce masura este posibila o astfel de tranzactie, ce documente insotesc o astfel de tranzactie (contract, factura, chitanta) si mai ales, cum arata o factura si chitanta emisa de catre o persoana fizica catre o persoana juridica.

Mentionez ca persoana fizica la care m-am referit NU are statut juridic, nefiind inregistrata la autoritatile fiscale ca realizand venituri din desfasurarea profesiei. Este un simplu cetatean care doreste sa vand un anumit bun, proprietate a sa.

Multumesc anticipat,
se face un contract de vanzare cumparare intre pf si pj, care se inregistreaza in conta ca o factura.
Atentie , insa sa efectuati tranzactia la pretul real al pietei (nu suprapret) pt a fi deductibila cheltuiala, iar bunul achizitionat sa fie necesar desfasurarii activitatii
Pur si simplu se incheie un contract de vanzare cumparare (nu este necesara forma autentica) iar persoana fizica scrie o chitanta de mana prin care confirma faptul ca a primit suma X reprezentand contravaloarea bunului vandut in baza contractului incheiat!
B-)
plata se va putea face prin op in contul vanzatorului (pf)