avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soțul meu a reluat o relație veche și vrea să ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soțul meu a reluat o relație veche și vrea să divorțeze, dar eu nu sunt de acord. Ce se va întâmpla pe parcursul procesului dacă eu declar că nu am bărbat de lăsat?

Soțul meu a băgat divorț de mine ,țin sa menționez ca suntem căsătoriți de 14 ani si avem o fetiță de 13 .De câțiva ani se conversează cu o fostă plecată din țară. In luna august a venit s- au întâlnit si a reușit sa- mi facă viață calvar.El a zis ca nu ma mai suportă. Eu nu sunt de acord cu acest divorț.Ce se va întâmpla pe parcursul procesului daca eu declar ca nu am bărbat de lăsat. Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 23 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cu 100 de euro nu cred ca va divorta in situatia lui.
Este greu si daca avea motive temeinice sa divorteze cu 100 euro...si nu are...ceea ce ma face sa cred ca el va ajunge la esec cu divortul.

E posibil ca nici ulterior, daca va primi mai multi bani sa nu il mai ajute...
Procesele au niste reguli...

In ce oras e divortul?
Ultima modificare: Marți, 25 Septembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pe 24octombrie este prima înfățișare in Curtea de Argeș
Va doresc succes!

Propuneti martori in aparare ca sa combateti motivele lui daca o fi invocat ceva.

Faptul ca ati fost gospodina si v-ati ocupat de casa, etc.,poate conta foarte mult.

Daca reusiti sa impresionati instanta eu zic ca aveti sanse sa ii respinga divortul mai ales daca nu are motive temeinice asa cum cere legea.

N-are decat sa astepte 2 ani daca ii respinge divortul...
Dar sa nu ii spuneti.
Inteleg ca nu sunteti despartiti in fapt.

Despartirea in fapt (separarea) cum o numesc italienii trebuie sa fie de 2 ani.
La italieni dureaza 5 ani un divort pe legea italiana si incepe sa curga alt termen de 5 ani daca sotii se intalnesc...
Pacat ca nu v-ati aflat in Italia...
Ultima modificare: Joi, 27 Septembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
luati actele de la casa si mergeti la un avocat sa vedeti ce sdanse aveti in caz de partaj.
nu va cramponati sa ramaneti intr-o relatie care nu mai merge. Nu de cand s-au intalnit nu mai merge.. nu mai merge de mai multa vreme. Si data fiind situatia, mai bine il ingrijeste altga decat dvs..o sa fiti mult mai linistita si bine, fiti pe pace.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati ajuns aproape la prim termen, in 3 luni e gata, incercati sa acceptati si sa mergeti la un avocat sa vedeti ce faceti cu partajul.
Fetita nu are cu ce divort sa fie de acord sau nu ca ea nu divorteaza de nimeni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort ina-ina-ina ina-ina-ina buna seara!Problema mea este urmatoarea....sunt casatorita de 10 ani am un copil de 6ani jumate....anul trecut am aflat ca sotul meu are o alta relatie....el ... (vezi toată discuția)
Probleme care pot aparea in cazul unui divort Corina_1720 Corina_1720 Buna ziua, Sot si sotie urmeaza sa incheie actele de proprietate pentru un apartament luat prin \"Prima casa\".Ea a aflat acum, inainte de semnare ... (vezi toată discuția)
Divort marya2008 marya2008 In primul rand vreau sa va spun ca sunt casatorita de 3 ani jumatate, avem un copil de 3 ani impreuna. Au existat neintelegeri intre noi, dar acum o luna ... (vezi toată discuția)