Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soțul meu a reluat o relație veche și vrea să ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soțul meu a reluat o relație veche și vrea să divorțeze, dar eu nu sunt de acord. Ce se va întâmpla pe parcursul procesului dacă eu declar că nu am bărbat de lăsat?

Soțul meu a băgat divorț de mine ,țin sa menționez ca suntem căsătoriți de 14 ani si avem o fetiță de 13 .De câțiva ani se conversează cu o fostă plecată din țară. In luna august a venit s- au întâlnit si a reușit sa- mi facă viață calvar.El a zis ca nu ma mai suportă. Eu nu sunt de acord cu acest divorț.Ce se va întâmpla pe parcursul procesului daca eu declar ca nu am bărbat de lăsat. Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Cu 100 de euro nu cred ca va divorta in situatia lui.
Este greu si daca avea motive temeinice sa divorteze cu 100 euro...si nu are...ceea ce ma face sa cred ca el va ajunge la esec cu divortul.

E posibil ca nici ulterior, daca va primi mai multi bani sa nu il mai ajute...
Procesele au niste reguli...

In ce oras e divortul?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pe 24octombrie este prima înfățișare in Curtea de Argeș
Va doresc succes!

Propuneti martori in aparare ca sa combateti motivele lui daca o fi invocat ceva.

Faptul ca ati fost gospodina si v-ati ocupat de casa, etc.,poate conta foarte mult.

Daca reusiti sa impresionati instanta eu zic ca aveti sanse sa ii respinga divortul mai ales daca nu are motive temeinice asa cum cere legea.

N-are decat sa astepte 2 ani daca ii respinge divortul...
Dar sa nu ii spuneti.
Inteleg ca nu sunteti despartiti in fapt.

Despartirea in fapt (separarea) cum o numesc italienii trebuie sa fie de 2 ani.
La italieni dureaza 5 ani un divort pe legea italiana si incepe sa curga alt termen de 5 ani daca sotii se intalnesc...
Pacat ca nu v-ati aflat in Italia...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
luati actele de la casa si mergeti la un avocat sa vedeti ce sdanse aveti in caz de partaj.
nu va cramponati sa ramaneti intr-o relatie care nu mai merge. Nu de cand s-au intalnit nu mai merge.. nu mai merge de mai multa vreme. Si data fiind situatia, mai bine il ingrijeste altga decat dvs..o sa fiti mult mai linistita si bine, fiti pe pace.
Ati ajuns aproape la prim termen, in 3 luni e gata, incercati sa acceptati si sa mergeti la un avocat sa vedeti ce faceti cu partajul.
Fetita nu are cu ce divort sa fie de acord sau nu ca ea nu divorteaza de nimeni.