Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna seara, as dori sa stiu care este procedura demararii unui proces de partaj, avand in vederd ca eu am parasit domiciliul conjugal anul trecut in luna mai si anul acesta in luna februarie am reusit sa divortez la notar. In timpul casatoriei am dobandit un apartament, 2 masini si un garaj, bunuri de care beneficieaza doar fostul sot, eu dupa ce am parasit domiciliul am locuit in chirie, iar de catev luni stau la parinti. Sunt si ceva datorii in valoare de 30000 lei, un credit pt care plateste fostul sot, fiind pe numele lui. Va rog sa-mi spune-ti cum se v-a proceda la partaj, se impart si bunurile si datoriile? Nu exista copii minori. Multumesc !
Formulați acțiune de partaj!
Insă să știți că dureaza mult un asemenea proces și este costisitor-taxa timbru, onorariu expert, onorariu avocat.
Împărțeala se face în funcție de contribuția efectivă la bunurile dobândite în timpul căsătoriei.
Da, sunt constienta ca este un proces lung si costisitor, acesta este si motivul pt care fostul sot isi permite sa faca ce vrea, sa nu-mi dea nimic, pentru ca nu o sa am banii pentru a inainta acest partaj. Va multumesc pentru raspuns.