Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Facultate f.r. ani vechime la pensie.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Facultate f.r. ani vechime la pensie.

Bună ziua , anii de facultate la frecvență redusă intră la vechime după noua lege ? Mulțumesc.
In noua lege a pensiilor :
perioada asimilata : perioada in care s-a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare, cu condiţia absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, dupa caz.

Cornel Vasile a scris:

In noua lege a pensiilor :
perioada asimilata : perioada in care s-a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare, cu condiţia absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, dupa caz.

Sunt absolvent de facultate cu diplomă de licență la cursurile cu frecvență redusă și masterat, cursuri de zi , cu diplomă de absolvire , organizate conform legii.. Mi se vor recunoaște ambele perioade ca și vechime ? Mulțumesc.
Numai daca perioada in care s-a urmat cursurile a fost de zi .