avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Facultate f.r. ani vechime la pensie.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Facultate f.r. ani vechime la pensie.

Bună ziua , anii de facultate la frecvență redusă intră la vechime după noua lege ? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:04, 25 Septembrie 2018
In noua lege a pensiilor :
perioada asimilata : perioada in care s-a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare, cu condiţia absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, dupa caz.


Cornel Vasile a scris:

In noua lege a pensiilor :
perioada asimilata : perioada in care s-a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare, cu condiţia absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, dupa caz.

Sunt absolvent de facultate cu diplomă de licență la cursurile cu frecvență redusă și masterat, cursuri de zi , cu diplomă de absolvire , organizate conform legii.. Mi se vor recunoaște ambele perioade ca și vechime ? Mulțumesc.
Numai daca perioada in care s-a urmat cursurile a fost de zi .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada masterului este considerata vechime in munca? iancau_Anamaria iancau_Anamaria Buna ziua, Am incheiat contractul de munca pe data de 7.01.2011 cu acordul partilor. Nu mi-am gasit de lucru si as vrea sa ma inscriu la somaj, va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Perioada asimilata la pensie pentru absolventi de studii universitare serale (cu frecventa) cristi.nistor1969 cristi.nistor1969 Buna ziua. Conform cu noua lege a pensiilor Articolul 14 (1) În sistemul public de pensii sunt considerate perioade asimilate acele perioade în care ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , as vrea sa stiu daca la calcularea pensiei pentru ... dinu.lili@yahoo.com dinu.lili@yahoo.com Buna ziua , as vrea sa stiu daca la calcularea pensiei pentru limita de varsta se ia in calcul sporul de doctorat? (vezi toată discuția)