avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Confiscare telefon in timpul pauzei.
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Confiscare telefon in timpul pauzei.

Buna ziua / seara.

Acum cateva zile in urma a avut loc un caz, care dupa parerea mea nu este in regula. In timpul pauzei , repet , in timp:ul pauzei un coleg se uita in telefon. Un profesor s-a propiat si l-a confiscat. Este legala actiunea profesorului. Conoform regulamentului scolii: “Cerem permisiunea in timpul orei sau a altor activitati pentru a folosi telefonul mobil, in caz de urgenta.”

Pe langa aceasta intrebare mai am una. Drepturile omului sunt mai presus de regulamentul scolii?
Cel mai recent răspuns: Dan GR , utilizator 09:28, 28 Septembrie 2018
De unde rezulta ca in pauza este interzis in pauza sa folosesti telefonul?

Sau ei zic ca trebuia ceruta permisiunea de a folosi telefonul in timpul pauzei?

In regulament doar acea chestie este legata de folosirea telefonului. In rest , acel regulament nu prevede nimic legat de telefon.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Eu nu am inteles daca este interizis sa folositi telefonul in scoala in pauza.
De fapt, despre asta este vorba.
In ora e clar ca nu il puteti folosi dar cu pauza nu e clar...
Scrie cumva si ce aveti dreptul de a face in pauza?
Unde se afla telefonul in pauza?
Ultima modificare: Joi, 27 Septembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu.

-Apasă pe Răspunde, nu pe Citează, când vrei să publici un mesaj nou. Mulțumesc-
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Confiscarea telefonului în pauză: este legală acțiunea profesorului? Dan GR Dan GR Buna ziua / seara. Aș avea o întrebare în legătura cu confiscarea telefonului în incinta școlii. Acum câteva zile, am avut un caz neplăcut în ... (vezi toată discuția)
Confiscarea unui telefon mobil intr-o scoala, de catre director - legal sau nu? mihaelaangelescu mihaelaangelescu Confiscarea unui telefon mobil intr-o scoala, de catre directorul scolii, facandu-se uz de functie, folosit in intervalul pauzei si intr-un caz fortuit- cand ... (vezi toată discuția)
Profesorul i-a furat telefonul unei prietene George1000 George1000 Un profesor i-a confiscat telefonul prietenei mele pe motiv ca a primit un sms desi i-a incheiat mediile chiar azi si nu mai are ora cu el ca sa aiba cand sa ... (vezi toată discuția)