Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cod rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cod rutier

Buna seara, daca am fost depistat in trafic cu o alcoolemie de 1.60 la mie, am vre-o sansa sa scap fara condamnare ?
Instanta la individualizarea pedepsei se raporteaza la circumstantele reale si personale.
Alcoolemia a fost mare, greu sa scapati de condamnare.
Multumesc pentru raspuns dar oare nici daca inchei un acord de recunoastere a vinovatiei ? As putea sa scap doar cu amenda ? Cazierul mi-e curat. Ce inseamna defapt acest acord? Pot sa primesc doar o amenda penala ?.....Va multumesc anticipat
leemarta, utilizator
Dupa punerea in miscare a actiunii penale aveti dreptul sa incheiati acord cu procurorul.
Puteti sa solicitati in acord condamnarea la amenda penala.
Procurorul daca nu doreste sa incheie acordul, o sa va trimita in judecata.
Sa tineti cont ca amenda penala presupune condamnarea dvs si ulterior anularea permisului.
Asadar, chiar daca inchei acordul, si primesc amenda penala, tot m-i se anuleaza permisul pentru un an ? O sa am cazier ? Anul respectiv, de cand se ia in considerare, de la retinerea permisului sau de la ultima sentinta ?
Dacă veti fi condamnat la amenda penala, permisul se anuleaza si aveti dreptul sa sustineti examen in termen de 6 luni de la achitarea amenzii.
Reabilitarea se face dupa 3 ani.