avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cod rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cod rutier

Buna seara, daca am fost depistat in trafic cu o alcoolemie de 1.60 la mie, am vre-o sansa sa scap fara condamnare ?
Instanta la individualizarea pedepsei se raporteaza la circumstantele reale si personale.
Alcoolemia a fost mare, greu sa scapati de condamnare.
Multumesc pentru raspuns dar oare nici daca inchei un acord de recunoastere a vinovatiei ? As putea sa scap doar cu amenda ? Cazierul mi-e curat. Ce inseamna defapt acest acord? Pot sa primesc doar o amenda penala ?.....Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Duminică, 21 Octombrie 2018
leemarta, utilizator
Dupa punerea in miscare a actiunii penale aveti dreptul sa incheiati acord cu procurorul.
Puteti sa solicitati in acord condamnarea la amenda penala.
Procurorul daca nu doreste sa incheie acordul, o sa va trimita in judecata.
Sa tineti cont ca amenda penala presupune condamnarea dvs si ulterior anularea permisului.
Asadar, chiar daca inchei acordul, si primesc amenda penala, tot m-i se anuleaza permisul pentru un an ? O sa am cazier ? Anul respectiv, de cand se ia in considerare, de la retinerea permisului sau de la ultima sentinta ?
Dacă veti fi condamnat la amenda penala, permisul se anuleaza si aveti dreptul sa sustineti examen in termen de 6 luni de la achitarea amenzii.
Reabilitarea se face dupa 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salutari! Întreb pentru o ruda de a mea , a fost depistat in ... Mario1980 Mario1980 Salutari! Întreb pentru o ruda de a mea , a fost depistat in trafic fără a poseda permis pentru nicio categorie , și cu o alcoolemie de 1.60 in sânge , sa ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan... ContSters440914 ContSters440914 Buna ! Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru alcool (0,93 in aer... si da stiu in sange iese dublu) = dosar penal cu 8luni-1an cu suspenare . Dupa o ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere m.myu88 m.myu88 Buna ziua. Am fost prins la volan cu alcoolemie de 1,7 pur in sanga la prima iar 1,6 la a doua analiza. Am aflat ca sunt intre anulare si suspendare dar mai ... (vezi toată discuția)