Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... neplata ratelor la un imprumut de nevoi personale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

neplata ratelor la un imprumut de nevoi personale

Din pacate, datorita anumitor probleme legate de salarizare ( neplata salariului timp de 3 luni de zile ) am ramas in urma cu plata a 3 rate la un imprumut de nevoi personale, la banca BCR. De ceva timp, tot primesc telefoane de la o firma de recuperare EOS- KSI in legatura cu acest subiect. Am explicat domnilor ca nu am puterea sa platesc o suma la care sau adaugat atit de multe dobinzi, si ca tot ceea ce pot la acest moment dat, este sa acopar cel putin75% din suma de plata lunara.
Ce raspuns am primit este ca, daca nu-mi platesc datoriile, o sa fiu dat in judecata si imi vor lua casa?!? Este posibil asa ceva? Ce as putea sa fac in aceasta situatie, pentru ca eu am inceput de vreo 4 luni sa platesc lunar o suma care echivaleaza cu 70-75% din suma care trebuie platita lunar?
platiti cat puteti lunar. faceti cerere pt rescadentare a creditului
verificati modul de calclul al dobanzilor ... pt ca bcr nu prea respecta contractul (am intalnit multe situatii in care "softul" "greseste" si ia banii in plus la oameni, daca este situatie similara va adresati protectiei consumatorului

aveti ipoteca pt credit? in caz contrar pot doar sa va faca poprire pe salariu deocamdata

nu aveti ce discuta cu firma de recuperare, mergeti la banca si insistati sa rezolvati problema:">