Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avem dreptul să cerem foto-copierea oricărui act al ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avem dreptul să cerem foto-copierea oricărui act al Asociației, mai ales contractele celor care conduc Asociația (se pot anonimiza datele personale din acestea) ?

Poate să-mi răspundă cineva dacă avem dreptul să cerem, conform H.G. nr.1588/2007, art.12, A, lit. c și d (implicit, conform Legii 230/2007, art. 10), orice tip de contract aflat în custodia șefilor Asociației, care refuză permanent să ne răspundă măcar la o Petiție de tipul ăsta ?
Noi vrem să cerem și Contractele de Muncă, dar și celelalte tipuri de contracte ale angajaților și ale șefilor Asociației (Contractele de Mandat, cele de Prestări Servicii), inclusiv Contractele și devizele lucrărilor efectuate în cadrul Asociației noastre, știind că avem și procese cu acești așa-ziși șefi ai Asociației.
Un inspector din Primărie a venit la sediul Asociației noastre și i-a interzis președintei (ne-proprietară, deci ilegal aleasă) să ne dea dreptul de a consulta și foto-copia orice document al Asociației, mai ales Contractele de Muncă, spunând că sunt confidențiale.
Am studiat legile și am găsit că nu se dă dreptul de consultare doar în cazul în care există scris în acele contracte o clauză de Confidențialitate, dar în cazul Asociațiilor nu cred că e valabil așa ceva, deoarece legea este clară: „c) are dreptul să cunoască toate aspectele ce ţin de activitatea Asociației şi să aibă acces, la cerere, la orice document al acesteia ...”
Eu zic că avem dreptul de a foto-copia chiar și Contractele de Muncă și de Mandat (ale șefilor de Asociație), dacă ele se vor anonimiza (blura), așa cum scrie în noua lege a protecției datelor.
flory_mr, utilizator
Dacă avem dreptul să cerem, conform H.G. nr.1588/2007, art.12, A, lit. c și d (implicit, conform Legii 230/2007, art. 10), orice tip de contract aflat în custodia șefilor Asociației,

De astazi 28.09.2018 dispozitiile precizate de dv sunt abrogate prin intrarea in vigoare a L nr 196/2018 care obliga reprezentantii asociatiei de proprietari sa puna la dispozitie copii ale documentelor asociatiei de proprietari
Articolul 28
(1)Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
(2)In vederea bunei informari a proprietarilor, asociatia de proprietari amplaseaza la loc vizibil un avizier la care sunt afisate documente, in conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3)Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata . Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4)In cazul in care presedintele sau administratorul nu ia toate masurile necesare in scopul facilitarii accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociatiei de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv si cenzorul/comisia de cenzori. In situatia nesolutionarii sau a solutionarii necorespunzatoare a solicitarilor notificate in termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevazute la art. 10.
În concluzie, avem dreptul să foto-copiem și contractele din cadrul Asociațiilor noastre, conform noii legi ? Spun asta, deoarece, așa cum am spus, ne lovim de inspectorii Primăriei, care ne spun că nu avem dreptul nici măcar să vedem contractele șefilor și angajaților, plus contractele cu terții, pentru lucrări de reparații, pentru a le folosi în procesele noastre, în apărarea noastră cu probe explicite.
Am studiat legile și acolo se spune că nu ai probleme cu datele personale dacă ele se vor anonimiza (blura), pentru că nu ne interesează detalii despre persoanele din acele contracte, ci legalitatea întocmirii lor - sigur vom avea mari surprize !
Legiuitorul nu a prevazut dreptul proprietarilor sa fotocopieze documente ci
L nr 196/2018
Articolul 28
(1)Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
(2)In vederea bunei informari a proprietarilor, asociatia de proprietari amplaseaza la loc vizibil un avizier la care sunt afisate documente, in conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3)Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata . Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4)In cazul in care presedintele sau administratorul nu ia toate masurile necesare in scopul facilitarii accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociatiei de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv si cenzorul/comisia de cenzori. In situatia nesolutionarii sau a solutionarii necorespunzatoare a solicitarilor notificate in termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevazute la art. 10.

ynocentta, utilizator
Dvs. ați participat la procese civile sau penale ?
Din ce văd în postările dvs., nu prea sunteți în temă cu faptul că noi, ca justițiabili, avem dreptul de a foto-copia file din dosarele noastre aflate la arhiva Judecătoriei și a Tribunalului local.
Oricine are dreptul de a face poze cu telefonul sau cu aparatul foto, pentru a avea acces la propriul dosar și la informațiile de acolo.
Dacă avem acces la dosarele din Instanțe prin foto-copierea filelor de acolo, de ce să nu avem dreptul de a face poze la orice document al Asociațiilor de Proprietari ?
Dar eu vin cu o soluție excelentă, pentru a putea face copii ale oricărui act aflat în cadrul Asociației, acestea fiind și în proprietatea noastră !
VOM MERGE CU UN LAPTOP ȘI CU UN SCANER LA SEDIUL ASOCIAȚIEI ȘI VOM PUTEA FACE COPII LA ORICE DOCUMENT AL ASOCIAȚIEI, CONFORM ARTICOLULUI 28 DIN LEGEA NR. 196/2018 !
Ce ziceți, nu e o soluție superbă ? Așa, folosind scanerul sau copiatorul vor ieși niște copii perfecte, care ne vor rămâne ca poze scanate la calitate mare, și ulterior vor putea fi folosite în procese, să demascăm abuzurile și ilegalitățile șefilor Asociațiilor noastre !
De când aștept această lege superbă, care nu mai permite șefilor de Asociații să ne ascundă abuzurile și posibilele fraude !