Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Sunt in.concediu crestere copil cu handicap. Certificatul de incadrare in grad de handicap expira in 14.12
2018. Copilul face 3 ani in 03.03.2019. Contractul de munca imi este suspendat pana la data de 14.12.2018.
Intrebarea este: cand ar trebui sa imi reiau activitatea profesionala pentru a primi stimulentul de insertie? Multumesc!
OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

În speță, ar fi vorba despre o data anterioara zilei de 03.01.2019.

Având în vedere datele expuse, ar fi mai bine sa intrebati de acum pe cei de la AJPIS.
Cornel Vasile, Consilier juridic