avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Sunt in.concediu crestere copil cu handicap. Certificatul de incadrare in grad de handicap expira in 14.12
2018. Copilul face 3 ani in 03.03.2019. Contractul de munca imi este suspendat pana la data de 14.12.2018.
Intrebarea este: cand ar trebui sa imi reiau activitatea profesionala pentru a primi stimulentul de insertie? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:26, 28 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

În speță, ar fi vorba despre o data anterioara zilei de 03.01.2019.

Având în vedere datele expuse, ar fi mai bine sa intrebati de acum pe cei de la AJPIS.
Ultima modificare: Vineri, 28 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent intoarcere munca Mihaela 1987 Mihaela 1987 Buna seara! Am nascut pe 23 martie 2017 si ar trebui sa imi reiau activitatea dupa doi ani. Daca m-as intoarce la munca in septembrie 2018, as beneficia de ... (vezi toată discuția)
Stimulent de inserție Fmrs Fmrs Buna ziua sunt in CCC de la actualul loc de muncă , copilul meu are 1 an și 6 luni , întrebarea mea este , pot să reiau activitatea în altă societate ... (vezi toată discuția)
Când te întorci la serviciu fără sa fii penalizat la acordarea stimulentului de inserție Uituc Uituc În data de 02.III.2018 fiica mea a implinit 2 ani. Eu am revenit în activitate la data de 04.12.2018 în dorința de a beneficia de stimulentul de inserție ... (vezi toată discuția)