avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actul de vanzare-cumparare poate fii stricat de copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actul de vanzare-cumparare poate fii stricat de copii si daca da conform carei legi sau daca nu la fel in baza carei legi?

Actul de vanzare-cumparare poate fii stricat de copii si daca da conform carei legi sau daca nu la fel in baza carei legi?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:03, 1 Octombrie 2018
buna seara,
Orice act poate fi contestat de oricine. Important este daca are si sanse de reusita.
de principiu actele de vanzare cumparare nu pot fi contestate in instanta decat pentru foarte putine motive si in termene strict stabilite de lege.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Totusi ma intereseaza articolul ce imi confera acest drept de a contesta acel act daca mi-l puteti da?
Păi spuneti dvs care e motivul pentru care vreti sa il "stricati"?
Nu s-a platit prețul? Părțile nu aveau discernământ? Prețul a fost derizoriu fata de valoarea bunului? Vanzarea s-a facut catre un terț sau catre un alt copil?Etc.
Ca sa apreciezi ce sanse sunt pentru a "strica" un act, trebuie studiat actul și tot contextul.
Codul civil are 2 mii de articole. Nu exista o lege anume, care să prevadă că poți "strica" o vânzare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Septembrie 2018
raluk0207, utilizator
S-a incalcat clauza de intretinere, insa pe mine ma intereseaza articolul din lege care imi zice ca copii pot strica actul?
Păi nu puteti.
Contractul de întreținere este un contract cu titlu oneros. Trebuie să dovediți că nu s-a prestat întreținerea.
Și presupunând că ați reuși acest lucru, actul e valabil ca donatie, caz in care este supus reductiunii.
Mai exact, procesul se poate finaliza prin reducerea donatiei efectiv (primiți și dvs o parte din imobil), sau la obligarea celui care a primit, să vă achite o sulta.
Dar actul in sine, rămâne valabil.
Nu exista nici un articol care să prevadă asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de vc raveca raveca in contractul de vanzare cumparare scie asa:\"...consimtim la intabularea in CF a dreptului de nuda proprietate asupra imobilului constructii si teren...pe ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare (donatie mascata) corneliadanciu corneliadanciu La moartea tatalui meu , dorind sa deschid taxa de succesiune , am aflat de existenta unui contract de vanzare cumparare incheiat intre parintii mei si fata ... (vezi toată discuția)
Mostenire dlcodrut dlcodrut Exista vreo forma legala pentru a lasa toata averea numai la o parte din mostenitorii legali (copii)? (vezi toată discuția)