Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce se întâmplă, în caz de divorț, dacă soția ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce se întâmplă, în caz de divorț, dacă soția părăsește domiciliul împreună cu copiii?

Dacă soția părăsește domiciliu împreună cu copiii ce se întâmplă în caz de divorț?
Manuela Rășină, administrator
Absolut nimic,nu exista o fapta de natura penala/contraventionala parasire,domiciliu.Eventual poate sa dovedeasca la divort ca a plecat tocmai datorita neintelegerilor cu sotul.
Dacă nu mai este fericită/împlinită, să plece liniștită, nu există repercusiuni.
De principiu nu se intampla nimic. Soția nu poate fi obligată sa rămână alături de soț dacă sunt probleme, însă tb avut in vedere sa nu fie puși în pericol copii ( sa aiba o locuința decentă, venituri sa ii creasca, înscriși la scoala/ gradinita, sprijinul familiei etc)