avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce se întâmplă, în caz de divorț, dacă soția ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce se întâmplă, în caz de divorț, dacă soția părăsește domiciliul împreună cu copiii?

Dacă soția părăsește domiciliu împreună cu copiii ce se întâmplă în caz de divorț?
Ultima modificare: Luni, 1 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 09:38, 1 Octombrie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Absolut nimic,nu exista o fapta de natura penala/contraventionala parasire,domiciliu.Eventual poate sa dovedeasca la divort ca a plecat tocmai datorita neintelegerilor cu sotul.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă nu mai este fericită/împlinită, să plece liniștită, nu există repercusiuni.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
De principiu nu se intampla nimic. Soția nu poate fi obligată sa rămână alături de soț dacă sunt probleme, însă tb avut in vedere sa nu fie puși în pericol copii ( sa aiba o locuința decentă, venituri sa ii creasca, înscriși la scoala/ gradinita, sprijinul familiei etc)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasirea caminului conjugal Chezan Ioana Chezan Ioana Buna daca am parasit caminul conjugal din cauza certurilor si a neintelegerilor ce sanse am sa pastrez copii langa mine mentionez ca am plecat cu copiii la ... (vezi toată discuția)
Parasire de domiciliu Madach Madach Buna ziua. Am 2 copii cu sotul meu dar problema e ca nu ne mai intelegem. Eu mi am gasit chirie in orasul in care e si tatăl lor dar noi inca nu suntem ... (vezi toată discuția)
Divort suciuadrian suciuadrian buna am si eu citeva intrebari dar mai intii sa ma prezint ma numesc Adian Suciu 42 ani anul asta 2016 ,casatorit din 2004 am 2 copii o fata de aproape 11 ani ... (vezi toată discuția)