avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Pot sa vand imobilul daca am facut un contract de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Pot sa vand imobilul daca am facut un contract de comodat?

Buna ziua, sunt proprietar al unui imobil pe care doresc sa il vand. Acum 2 ani am facut un contract de comodat,un amic ce si a infiintat firma avea nevoie de o camera, si astfel am facut acel contract. Fizic nu a avut sediul acolo niciodata, doar pe hartie. Practic i am
Dat o camera, contractul este din 2016, valabil pana in 2021. Cum pot sa il anulez? Nu pot da de persoana respectiva. In instanta ar dura prea mult, iar cazul este destul
De serios, in sensul ca trebuie sa vand imobilul pentru a achita un imprumut la banca. Ma intereseaza daca pot vinde imobilul in aceste conditii. Intr un model de contract de vanzre cumparare am vazut ca scrie ca vanzatorul declara ca imobilul nu constituie sediu social etc. pot sa solicit sa nu scrie notarul/avocatul asta in contract? Trebuie obligatoriu sa anunt cumparatorul? Ce forma legala de comun acord pot sa gasesc cu viitorul
Cumparator pentru a nu exista probleme pe viitor?
Persoana cu care am facut contractul de comodat teoretic poate sa vina sa revendice camera aceea din imobil?
Multumesc
Ultima modificare: Luni, 1 Octombrie 2018
oanar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanar , utilizator 00:13, 2 Octombrie 2018
Deci se pote face un act de mana cu persoana respectiva, nu trebuie mers neaparat la notar sau avocat ca sa il intocmeasca? Cum ar trebui sa sune? Si apoi unde trebuie sa merg cu el? La registrul comertului? Multumesc
Hmmm, contractul de comodat a fost facut in fata notarului, a fost inregistrat?
O reziliere de contract prin acord comun al contractantilor se poate face ca inscris de mana, cu conditia ca semnaturile sa fie valide!
Daca ati "gasit negasitul" nu veti putea face schimbarea de domiciliu a societatii negasitului!!!
Nu a fost facut la notar contractul
De comodat. A fost facut la registrul comertului si depus apoi pentru infiintare firma. Nu am inteles exact la ce v ati referit cu ultima fraza? Nu am gasit amicul respectiv, administrator la firma figureaza o matusa de a lui, care este in varsta, si practic cu dansa trebuie facut actul de anulare. Intrebasem in ideea in care as da de ea, si ar vrea sa faca acel de anulare, sa nu mai batem drumul la notar.
Multumesc
Nu a fost facut la notar contractul
De comodat. A fost facut la registrul comertului si depus apoi pentru infiintare firma. Nu am inteles exact la ce v ati referit cu ultima fraza? Nu am gasit amicul respectiv, administrator la firma figureaza o matusa de a lui, care este in varsta, si practic cu dansa trebuie facut actul de anulare. Intrebasem in ideea in care as da de ea, si ar vrea sa faca acel de anulare, sa nu mai batem drumul la notar.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat radaiar radaiar buna ziua, sant pf si mi-a cerut un prieten sa inchei un contract de comodat pentru a-si infinta sediul de firma la adrersa mea.daca exista vreun risc pentru ... (vezi toată discuția)
Anulare sediu firma apartament - soti divortati kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O sotie si-a infiintat o firma si a stabilit sediul acesteia acasa, cu acordul sotului. Dupa o perioada sotii au divortat, iar sotul care nu ... (vezi toată discuția)
Expirare contract de comodat liviusss liviusss Am cesionat o firma cuiva, dar respectivul m\'a rugat sa il mai las cateva luni sa aiba sediul social in apartamentul meu. Am facut un act aditional la ... (vezi toată discuția)