Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... După analiza de dosar, asigurătorul decide ca ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

După analiza de dosar, asigurătorul decide ca despăgubirea să fie suportată în mod egal de ambii conducători auto. Cine plătește în cazul meu? Autoturismul era, la data producerii accidentului, pe numele fostului proprietar

Buna ziua.Dupa o constatare amiabila de accident rutier firma asiguratoare decide ca plata de despagubire sa fie suportat egal de ambii conducatori auto dupa analiza de dosar.Întrebare:În cazul meu cine suportă cheltuielile de reparații dacă autoturismul implicat în accident se afla pe numele fostului proprietar la data producerii evenimentului.Precizez ca proprietarul a dat declaratie la notariat ca să-l reprezint la firma de reparatii!
Manuela Rășină, administrator
Societatea de asigurare RCA al celuilalt sofer.
In cazul in care culpa este stabilita egal,restul de 50% al costului de reparatii cine suportă?
50% societatea de asigurare a celui autovehicul si 50% nu se acopera.
Daca aveti asigurare CASCO se poate despagubi pe CASCO.
Multumesc pt.raspuns!
Despagubirea se plateste in parti egale de catre societatile de asigurare la care s-au emis politele de asigurare ale celor doua autovehicule.