Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Culpa comuna
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Culpa comuna

Buna ziua, tuturor...!!

Intrebare : Cum se despagubesc daunele (prin RCA) atunci cand este vorba de o culpa comuna... cand ambii conducatori auto sunt vinovati ?? #-o

Multumesc anticipat pentru raspuns ! :)
In mod logic , fiecare isi repara masina pe asigurarea celuilalt!:D
Insa asiguratorii suporta doar 1/2 din valoarea daunelor!
MIHAI GRIGORE, Avocat
MIHAI GRIGORE a scris:

In mod logic , fiecare isi repara masina pe asigurarea celuilalt!:D
Insa asiguratorii suporta doar 1/2 din valoarea daunelor!

Hmmm... Logica nu are niciodata loc in sistemul de plata al dosarelor de dauna... si in general... nu prea sunt ''chestii'' bazate pe logica in tara asta...
Esti sigur ca despagubirea este acordata doar pe jumatate ? Eu imi repar masina suportand 1/2 din cost iar ''EL'' o repara pe a lui la fel ?
Nu te supara ca insist... dar am nevoi de o informatie sigura.
Multumesc !
Exista niste reguli stricte privind calculul gradului de vinovatie. Nici vorba ca societatea de asigurare sa suporte doar 1/2, cred ca e doar o gluma rautacioasa...
De regula la culpa comuna rezultatul este fie 50/50 fie 25/75 (% bineinteles), iar calculul si incadrarea sunt mai accesibile pentru asigurati (exista site-uri care explica), iar gradul de subiectivism este mult diminuat dupa implementarea regulilor UE in materie de constatare amiabila.

Gradul de vinovatie determina partea din dauna provocata celeilalte parti, pe care o suporta vinovatul sau asiguratul acestuia. Pentru partea neacoperita este indicata asigurarea CASCO.

Succes!
In concluzie, culpa fiind comuna, se folosesc ambele RCA conform prevederilor:
Asiguratorul procedeaza asa:
Art. 28. -
(1) In situatia in care persoana prejudiciata a contribuit din culpa la
producerea accidentului sau la marirea prejudiciului, cel chemat sa raspunda va
fi tinut raspunzator numai pentru partea din prejudiciu care ii este imputabila
- culpa comuna. In astfel de situatii intinderea raspunderii fiecarei persoane
va fi cea constatata prin orice mijloc de proba.
(2) In situatia in care nu se poate stabili intinderea raspunderii fiecarei
persoane, aceasta se va stabili in cote egale, in raport cu numarul partilor
implicate in accident, fiecare parte avand dreptul la despagubire in proportia
in care nu s-a facut raspunzatoare de producerea accidentului.