Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Precontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Precontract

Buna seara. Doresc sa cumpăr o casa la tara. Valoarea ei este de 25000 euro. Nu am întreaga sumă si vreau sa fac un precontract sa dau vânzătorului sumă de 10000euro iar restul pana la sf luni ianuarie.Casa nu este locuita insa vânzătorul vrea sa mai meargă acolo pana la încheierea contractului. Eu nu sunt de acord deoarece s-ar putea sa ma trezesc ca proprietatea nu mai are aceleași imbunatiri. Ce drept are proprietarul tinand cont ca avansul este destul de mare?Si ce clauze se pot trece in precontract astfel încât să nu se razgandeasca si sa pierd avansul. Va multumesc!
Lauradorobantu, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~