Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare loc de veci

Ce formalitati trebuie sa indeplinesc pentru a vinde un loc de veci?
Initial adresati-va direct administratiei cimitirului care va poate comunica daca regulamentul de ordine interioara permite instrainarea locurilor de veci prin vanzare de catre utilizatori
Detineti document care va confera calitatea de prioprietar al locului de veci?
da, sunt unic concesionar
Concesionarul este un fel de chirias, adica persoana care are un drept de folosinta, ati inteles dvs. Cu alte cuvinte concesionarul nu poate vinde ceea ce nu are. Daca insa gaseste persoana potrivita (adica persoana neinformata si necitita, ca sa nu spun altfel), poate vinde orice si oricui. De plida, s-au vandut parcele pe Luna, urmeaza pe Marte. Toate la vremea lor !
trandafir2, moderator
Eventual se transmite dreptul de concesiune.In cimitirele private se pot face vanzari in situatia dvs nu e cazul.Trebuie discutat la administratia cimitirului respectiv.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat