Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecator vs procuror
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecator vs procuror

Buna ziua!
Intr-o decizie finala, pt un caz penal, judecatorul este de acord cu pedeapsa suspendata dar procurorul contesta dorind ani cu executare. Care sunt sansele? Mentionez ca dosarul s-a tot prelungit un an de zile iar inculpatul este la prima abatere, nefiind vorba de violenta/jafuri.
Multumesc!
Buna seara,
JUDECATORUL ia decizia.
Atat procurorul cat si avocatul apararii pot formula cai de atac ulterioare.
Pentru prima decizie suntem sunt sigura ca va fii cu suspendare. Ma intreb daca se poate schimba ceva dupa contestatia procurorului ( care si aceasta este sigura). Este diferenta destul de mare intre pedepse. Procurorul propune 5 ani cu executare in timp ce primul judecator ar opta pt.2 ani cu suspendare.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
JUDECATORUL ia decizia.
Atat procurorul cat si avocatul apararii pot formula cai de atac ulterioare.