Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie functionar public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie functionar public

Daca un functionar public isi da demisia este obligat sa stea in preaviz perioada de 30 de zile de la inregistrarea demisiei?

DA, potrivit Statutului aplicabil, art. 102:
Funcţionarul public poate să comunice încetarea raporturilor de serviciu prin demisie, notificată în scris persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică. Demisia nu trebuie motivată şi produce efecte după 30 de zile calendaristice de la înregistrare.

LEGE nr.188 din 8 decembrie 1999
privind Statutul funcţionarilor publici

ART. 90
(1) Functionarul public poate cere incetarea raporturilor de serviciu prin demisie.
(2) Demisia produce efecte dupa 15 zile de la inregistrare, daca solicitantul si conducatorul autoritatii sau institutiei publice nu au convenit ca acestea sa se produca mai repede. In cazul functiilor de conducere termenul este de 30 de zile.