Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia functionarului public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia functionarului public

sunt functionar public in cadrul unei primarii si doresc sa demisionez intrucat mi-am gasit un alt loc de munca la privat, intrebarea este pot demisiona fara preaviz și dupa ce perioada pot sa inchei un contract de munca cu firma respectiva? Pierd sporul de vechime daca demisionez?
Functionarul public poate sa comunice incetarea raporturilor de serviciu prin demisie, notificata in scris persoanei care are competenta legala de numire in functia publica.
Demisia nu trebuie motivata si produce efecte dupa 30 de zile calendaristice de la inregistrare.
Buna ziua ! Conform prevederilor art. 90 din Legea nr. 188/1999 , republicata "Demisia produce efecte dupa 15 zile de la inregistrare, daca solicitantul si conducatorul autoritatii sau institutiei publice nu au convenit ca acestea sa se produca mai repede. In cazul functiilor de conducere termenul este de 30 de zile " . La ce spor de vechime va referiti ?
Articolul citat de dvs are un alt continut care nu se refera la demisie ....