Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie. Cer ajutor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie. Cer ajutor

Buna seara. Am si eu o prombema si poate ma ajuta cineva...
Sora mea si a anuntat demisia, atat verbal , cat si prin mesaj,maine si in scris, dar a prmit drept amenintare desfacerea contractului pe motive indisciplinare daca nu respecta preavizul. Mentionez ca, nu are nici o luna de cand lucreaza pentru ei si este primul job. Stie cineva ce este de facut in cazul asta ??
IolandaMihaela98, utilizator
Ce fel de contract de munca a avut incheiat, pe perioada nedetrminta sau determinata, pe ce perioada, a avut perioada de proba in contract?
Ce perioada de preaviz are in contract?
Pe perioada determinata de 3 luni(a lucrat in perioada 18.09-08.10). (Azi si-a anuntat demisia). Da, a avut perioada de proba de 15 zile calendaristice( 18.09-02.10). Perioada de preaviz este de 20 de zile calendaristice
IolandaMihaela98, utilizator
Zilele de proba sunt lucratoare si nu calendaristice.

I s-a facut instructajul general introductiv de protectia muncii si controlul medical la angajare?
nu a facut controlul medical mai ales ca este vorba de un domeniu de activitate in alimentatie publica si nici protectia muncii, doar contract de munca semnat.
Isi poate da demisia conform art 81 alin (8) din Legea 53/2003 Codul muncii.
Sa notifice in demisie acest articol si aliniat. Demisia trebuie inregistrata.
O depune in 2 ex. si pe ex ei sa treaca nr de inregistrare.
Nu trebuie sa motiveze demisia, iar daca angajatorul ii incheie c. i. m. pentru indisciplina trebuie facuta in primul rand cercetare disciplinara prealabila. Poate contesta decizia la tribunal daca ii incheie contractul pentru indisciplina.

Art. 81
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca
cyan, moderator