avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un singur angajat pe timp de noapte ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un singur angajat pe timp de noapte ?

Va salut.
Lucrez la o firmă, în Giurgiu, iar pe timp de noapte este un singur angajat.
Patronul nu vrea sub nicio formă sa fie minimum 2 pe tura de noapte. Conditiile nu sunt chiar usoare datorita apei si uleiului de pe jos. Poti aluneca foarte usor. Sunt 10 masini CNC si strung manual, iar masinile sunt vechi curgând apa si ulei din ele.
Intrebarea mea este : Procedează corect lăsând un singur om pe tura de noapte?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:24, 11 Octombrie 2018
kosmingr a scris:

....
Intrebarea mea este : Procedează corect lăsând un singur om pe tura de noapte?


Da, se poate lasa un singur om pe tura si nici nu poate fi obligat sa angajaeze o alta persoana.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare prevede sanctiuni contraventionale pentru angajatori:
-art.39 (9) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei nerespectarea reglementărilor de securitate şi sănătate în muncă privind:
s) amenajarea locurilor de muncă pentru lucrul la înălţime, în spaţii închise şi în condiţii de izolare.
-art. 41 Sancţiunile contravenţionale prevăzute la art. 39 alin. (2)-(9) şi art. 40 se aplică angajatorilor.
Sanctiunile se aplica de catre inspectorii ITM.
Legea 319/2006 nu reglementeaza obligatia angajatorului de a incadra mai multe persoane pe timp de noapte, asa cum doreste cel care a initiat acest topic sa afle ... legea se refera la nerespectarea conditiilor de munca , pe cand utilizatorul a intrebat simplu :

Intrebarea mea este : Procedează corect lăsând un singur om pe tura de noapte?
Ultima modificare: Joi, 11 Octombrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

1 muncitor sau 2 muncitori micutu50 micutu50 Buna ziua, Astazi mi sa lansat o intrebare interesanta pe partea de SSM. Exista legislatie sau specificatii, norme sau alt act care sa impuna ... (vezi toată discuția)
Ssm - as dori sa stiu, va rog, daca munca la domiciliu este considerata ... mvasilescu mvasilescu As dori sa stiu, va rog, daca munca la domiciliu este considerata in MUNCA IN CONDITII DE IZOLARE (vezi toată discuția)
Conducerea școlii refuza să echipeze corespunzător paznicul, ... Ivan Vintilica Ivan Vintilica Conducerea școlii refuza să echipeze corespunzător paznicul, angajat al școlii,care are un post de exterior cu patrulare pe perimetrul unității din 30 ... (vezi toată discuția)