avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament 2 moștenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament 2 moștenitori

Buna ziua,mama si sora ei au moștenit un apartament,ne tot duce cu vorba ca face un împrumut si ne da partea mamei însă tot amână,ce putem face pt a ne primii partea in conditiile in care mătușa nu vrea vânzarea apartamentului?
Cel mai recent răspuns: Giuly21 , utilizator 18:30, 12 Octombrie 2018
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila puteti cere partajul bunului in instanta.
Si tot procesul acesta este de durata??
Este de durata si presupune costuri destul de mari dar este singura solutie in cazul in care nu va intelegeti.
Multumesc frumos pt raspuns

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Este de durata si presupune costuri destul de mari dar este singura solutie in cazul in care nu va intelegeti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme mostenire GeorgianaR2005 GeorgianaR2005 Buna ziua, Îmi cer scuze daca va deranjez dar am nevoie de ajutor si nu prea stiu unde sa ma adresez! Problem este următoarea: In urma decesului bunicului ... (vezi toată discuția)
Se poate pierde dreptul de proprietate daca nu te prezinți la ... Ionelache Ionelache Se poate pierde dreptul de proprietate daca nu te prezinți la un partaj ? Bună ziua Rog frumos un sfat sau niste informații în legătură cu această ... (vezi toată discuția)
Mostenire casa copii dupa recasatoria mamei... beeci beeci Buna ziua, parintii mei au avut un apartament de 4 camere. In 2007 tatal meu a murit, am facut procedura de succesiune in termenul de 6 luni, dupa care eu ... (vezi toată discuția)