Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... conditii demolare casa in calcan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

conditii demolare casa in calcan

Casa in care locuim a fost construita in calcan pe 2/3 cu a vecinului din spate. Ne-am trezit ca s-a vandut casa din spate si noul proprietar, fara sa ceara vreun acord de demolare ( care cred ca ar fi trebuit ) a demolat cu un buldozer mic casa veche . In urma acestui fapt , nu ni s-a dat voie decat sa reparam ceva crapaturi rezultate in urma demolarii si sa dam o vopsea de exterior pe spatele casei, fara sa ni se accepte sa si izolam. Din acest punct de vedere, va intreb : Conform legilor existente nu era normal sa ni se ceara un acord notarial privind demolarea ? Ce vom face daca in aceasta toamna-iarna ne vom trezi cu igrasie ceea ce nu numai ca e neplacut dar ne pune si sanatatea in pericol si evident neizolata casa va fi mult mai friguroasa , deci in plus vor creste si costurile cu incalzirea.
Amiabil nu ne-am putut intelege. Daca placam cu 5 cm de poliester ii luam din proprietatea lui ( aceasta a fost raspunsul )
Astept raspunsul Dvs cat mai curând posibil .
Va multumesc anticipat.
Pentru demolare este nevoie de un proiect intocmit de o firma autorizata. In proiect, in mod normal, se prevad lucrari care tin de cladirea ramasa in picioare - izolare termica, protejare la intemperii, etc.
In baza proiectului se solicita autorizatie de demolare de la primarie. Pentru a se obtine autorizatie de demolare este necesar avizul vecinului din calcan dat in fata notarului.