Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelămurire Codul Muncii articolul 206
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelămurire Codul Muncii articolul 206

Conform Codului muncii, respectiv ale art. 206, care reglementeaza ca:
(1) Formarea profesionala la nivelul angajatorului prin intermediul contractelor speciale se face de catre un formator.
(2) Formatorul este numit de angajator dintre salariatii calificati, cu o experienta profesionala de cel putin 2 ani in domeniul in care urmeaza sa se realizeze formarea profesionala.
(3) Un formator poate asigura formarea, in acelasi timp, pentru cel mult 3 salariati.
Am fost la cursuri de formare care aveau mai mult de 3 persoane.Care este diferenta?
S_GABYTA_80, utilizator
Angajatorul are in statut domeniul de activitate codul CAEN pentru formare profesionala?

Angajatorul a eliberat o diploma de absolvire a cursului de formare profesionala care sa fie recunoscuta de ministerele muncii si cel al educatiei nationale?

Salariatul care a asigurat formarea profesionala era formator calificat, avea diploma de formator eliberata de un organism autorizat de ANC-Autoritatea Nationala pentru Calificari?

Sau era un angajat cu experienta profesionala dovedita numai prin vechime in domeniu si notorietate?

cyan, moderator
Vedeti si OG 129/2000.