avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelămurire Codul Muncii articolul 206
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelămurire Codul Muncii articolul 206

Conform Codului muncii, respectiv ale art. 206, care reglementeaza ca:
(1) Formarea profesionala la nivelul angajatorului prin intermediul contractelor speciale se face de catre un formator.
(2) Formatorul este numit de angajator dintre salariatii calificati, cu o experienta profesionala de cel putin 2 ani in domeniul in care urmeaza sa se realizeze formarea profesionala.
(3) Un formator poate asigura formarea, in acelasi timp, pentru cel mult 3 salariati.
Am fost la cursuri de formare care aveau mai mult de 3 persoane.Care este diferenta?
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Octombrie 2018
S_GABYTA_80, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:28, 13 Octombrie 2018
Angajatorul are in statut domeniul de activitate codul CAEN pentru formare profesionala?

Angajatorul a eliberat o diploma de absolvire a cursului de formare profesionala care sa fie recunoscuta de ministerele muncii si cel al educatiei nationale?

Salariatul care a asigurat formarea profesionala era formator calificat, avea diploma de formator eliberata de un organism autorizat de ANC-Autoritatea Nationala pentru Calificari?

Sau era un angajat cu experienta profesionala dovedita numai prin vechime in domeniu si notorietate?

Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Octombrie 2018
cyan, moderator
Vedeti si OG 129/2000.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Organizare cursuri interne in societate comerciala Mihaela Preda Mihaela Preda Este necesara diploma de formator angajatului desemnat sa sustina cursuri interne? Multumesc. (vezi toată discuția)
Calificarea personalului propriu MCM1 MCM1 Buna ziua, Lucrez intr-o institutie publica si din nefericire dupa cum se stie exista personal insuficient in anumite sectoare de activitate. Personal sunt ... (vezi toată discuția)
Pfa, am organizat cursuri neacreditate. pot fi anulate facturile pe care le-am emis din acest motiv? pauldorin87 pauldorin87 sunt PFA, cod caen 8559- alte forme de invatamant, diploma formator in urma cu un an am organizat niste cursuri neacreditate, avand ca tema implementarea ... (vezi toată discuția)