Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... legea 329/05.11.2009
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

legea 329/05.11.2009

Va rugam sa ne lamuriti asupra art 10 din aceasta lege care face referire la institutiile publice.
Vreau sa va fac cunoscut faptul ca suntem o unitate de utilitati publice, mai concret spus de furnizare servicii apa - canal care am fost reorganizatii in urma declararii falimentului la data de 01.01.2005 in Serviciul public de alimentare cu apa si canal sub autoritatea Consiliului Local.Precizez ca suntem organizati si functionam ca un serviciu public cu autofinantare extrabugetara, fara personalitate juridica, fara patrimoniu distinct, cu gestiune economica proprie stabilita conform bugetului de venituri si cheltuieli aprobat de catre Consiliul Local.
Potrivit legii bugetarilor noi suntem incadrati ca personal contractual.Intrebarea mea este daca intram neaparat in aceasta categoriie atata timp cat noi ne finantam din serviciile prestate, nu beneficiem de nici un ban de la bugetul statului.
Va multumesc!
Intrati sub incidenta legii, intrucat sunteti subordonati Consiliului Local.