Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc să cumpăr o proprietate din banii dintr-o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc să cumpăr o proprietate din banii dintr-o moștenire de la mama. Putem face separație de bunuri astfel încât soțul meu să nu fie coproprietar și nici s-o moștenească?

Sunt casatorita de 2 ani si nu am cu sotul meu nici un bun comun. Doresc sa cumpar o proprietate din banii obtinuti dintr-o mostenire de la mama mea.
Manuela Rășină, administrator
Puteți să scrieți în contract proveniența sumei de bani.

Sau puteți schimba regimul matrimonial, dar nu vă ajută în privința moștenirii.

Pentru ca soțul să nu moștenească (parte din) „aceasta proprietate” ar trebui:
1. să nu mai fie soț la data decesului dvs.
2. să nu fie supraviețuitor (să plece al mai întâi pe lumea cealaltă)
3. să nu mai aveți această proprietate la data decesului dvs.
etc.

Sau, mai sugestiv exprimat, soțul supravietuitor este moștenitor legal pentru că e soț și pentru că a rămas în viață în clipa morții celuilalt soț ... și cam atât! (indiferent de regimul matrimonial avut/ales pe vremea când amândoi trăiau; indiferent câte zile/ani a durat căsătoria, îndiferent câte minute a supraviețuit celuilalt soț decedat și altele asemenea).
romascanu, moderator
la momentul divortului sotul dvs pleaca asa cum a venit atata timp cat in contract este specificata provenienta banilor,mostenire de la mama,dar o impartiti cu fratii dvs.
solutia cea mai simplă este ca în contractul de vanzare-cumpărare să cereți să se insereze la plată” .. banii provenind din moștenire de la mama mea”