avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Buna ziua, intentionez sa fac o donatie in bani fiului meu care este casatorit. Cum as putea sa procedez in asa fel incat in cazul in care se desparte sa beneficieze doar el de aceasta suma ? Adica sa nu fie impartita. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:59, 15 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Suma va fi considerată bun propriu, fiind transmisă prin donație; mergeți la notar!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa încheiati contractul la notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie/dar manual dislexic dislexic buna ziua! am o problema legata de forma donatiilor... situatia e ceva de genul: mama isi ajuta fiul casatorit cu o suma de bani pentru a-si achizitiona o ... (vezi toată discuția)
Achizitie teren cu bani proveniti integral de la unul din soti Adelita Adelita Intentionam, eu si sotul meu sa cumparam un teren in vederea construirii unei case. Suma este in totalitate din bani proveniti de la parintii mei. 1.Cum ar ... (vezi toată discuția)
Depozite constituite inaintea casatoriei Josephine2016 Josephine2016 Buna ziua, fiul meu a constituit un depozit inainte de casatorie la care nu a \"umblat\" de loc de atunci. In acest moment as dori sa cumpar un mic teren la ... (vezi toată discuția)