Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de lucru

La 13 ore lucrate pe zi cate pauze am voie sa iau si de cat timp?
Mentionez ca lucrez 13h si 30 min.
Angajatorul imi da doar 30 de min pe care le recuperez.
In legislatie nu exista program de munca de 13 ore .... Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

Pauzele de masa pot fi sau nu cuprinse în durata zilnică normală a timpului de muncă.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.