avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de lucru

La 13 ore lucrate pe zi cate pauze am voie sa iau si de cat timp?
Mentionez ca lucrez 13h si 30 min.
Angajatorul imi da doar 30 de min pe care le recuperez.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:41, 16 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In legislatie nu exista program de munca de 13 ore .... Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

Pauzele de masa pot fi sau nu cuprinse în durata zilnică normală a timpului de muncă.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dacă lucrez sâmbătă și duminică. sunt plătit dublu . pauză ... Amceinvata Amceinvata Dacă lucrez sâmbătă și duminică. Sunt plătit dublu . Pauză de odihna pot să am? (vezi toată discuția)
Buna, eu sunt angajat al unei primarii, vreau sa va intreb daca ... Cristian5 Cristian5 Buna, eu sunt angajat al unei primarii, vreau sa va intreb daca e legal sa lucrez 12 ore pe zi consecutiv 3 zile la rand si nici un weekend liber toata luna ... (vezi toată discuția)
Amenintari din partea sefului MihaelaCristina98 MihaelaCristina98 Am si eu o intrebare, lucrez la o societate in incinta unui mall, contractul este facut dar eu nu l-am semnat, din cate stiu trebuie sa semnez doua exemplare, ... (vezi toată discuția)