avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna, eu sunt angajat al unei primarii, vreau sa va ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna, eu sunt angajat al unei primarii, vreau sa va intreb daca ...

Buna, eu sunt angajat al unei primarii, vreau sa va intreb daca e legal sa lucrez 12 ore pe zi consecutiv 3 zile la rand si nici un weekend liber toata luna ?ce pot face in acest sens legal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:18, 26 Aprilie 2021
Art.115 C.mun.
...
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Ultima modificare: Luni, 26 Aprilie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Programul de lucru nina ina nina ina Dacă lucrez la un program de 12 /24 respectiv 12 /48 e normal ca șefa mea să îmi modifice turele astfel încât să prind numai eu weekend întreg la ... (vezi toată discuția)
Program de lucru mediaset mediaset Se da o societate. program de lucru luni vineri 7 ore zilnic .doua weekenduri libere si se complecteaza restul orelor (pana la 168-sau 176 dupa caz) in al ... (vezi toată discuția)