Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna, eu sunt angajat al unei primarii, vreau sa va ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna, eu sunt angajat al unei primarii, vreau sa va intreb daca ...

Buna, eu sunt angajat al unei primarii, vreau sa va intreb daca e legal sa lucrez 12 ore pe zi consecutiv 3 zile la rand si nici un weekend liber toata luna ?ce pot face in acest sens legal?
Art.115 C.mun.
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic