Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu Covid-19
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu Covid-19

Buna ziua. Sotul meu lucreaza ca si bucatar într-un oraș cu cazuri de infectare cu noul virus.In contract,lucrează cate 8h/zi,dar faptic lucrează doua zile 15h/zi,iar următoarele două este liber. Angajatorul il forțează să lucreze acum 5 zile consecutiv,15h/zi,singur in bucătărie, din cauz acestui virus,sa limiteze expunerea . În cazul în care sotul meu refuza,angajatorul i-a spus sa isi dea demisia.Mentionez ca sotul face naveta intre orasele Botosani - Gura Humorului.Poate cere un concediu fara plata? Sau se poate face o sesizare la ITM?
ionela.balan, utilizator
1. Se poate solicita acordarea unui CFP.

2. Codul Muncii
art.115
....
(2)Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.