Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am nevoie de un avocat specializat in divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am nevoie de un avocat specializat in divort

Buna ziua
Din pacate am ajuns in punctul in care divortul este ultima solutie
Am un sot care a devenit dependent de alcool si extrem de agresiv verbal
Ma simt terorizata zilnic
Cauta motive de cearta din orice, ma jigneste din orice
Cel mai teama imi este ca ma ameninta ca imi ia copilul.
Avem un baietel de 2ani.
Nu si-a dorit niciodata copilul asta, iar acum spune ca o sa mi-l ia.
Imi este teama de fiecare data cand bea pentru ca nu stiu la ce reactii sa ma astept
Devine agresiv si cu mine si cu copilul, ne jigneste de amandoi, iar eu nu mai suport
Vreau sa-mi cresc copilul in liniste.
Am crezut ca se va schimba, dar este mai rau pe zi ce trece.
Am nevoie de un avocat in judetul buzău, care sa ma reprezinte.
Vreau sa vorbesc cu cineva care ma poate ajuta cat mai urgent.
Nu vreau nimic din ce am cladit in cei 3ani de căsnicie, imi vreau doar copilul si liniste
Sunt sanse ca instanta sa-i dea lui copilul? Precizez ca sunt o mama care a muncit si are un serviciu stabil, am o casa a mea.
Multumesc anticipat
Marina012, utilizator
Deși jurisprudența ne îndrituiește să afirmăm că de regulă minorul este “încredințat” mamei nu există un temei legal în acest sens, motiv pentru care va trebui să depuneți diligențe în acest sens, urmând a formula acțiune solicitând desfacerea căsătoriei, exercitarea autorității părintești în comun, stabilirea domiciliului minorului la locuința dvs, pensie de întreținere, etc.
Vă puteți alege avocatul de pe site, aveți datele în profilul de consultant.
Cu stimă!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Aveti motive de divort din ce ziceti doar ca ele trebuie dovedite in instanta.
Este un proces de divort standar cu motive obisnuite dar trebuie atentie mare la probatiune.
Sansele sa obtineti copilul sunt foarte mari.

Cu privire la partaj este bine sa va mai ganditi ca sa nu regretati ulterior.Oricum nu ar fi graba cu partajul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca va e teama, verificati ce probe si temeiuri ati avea pentru un ordin de protectie. Vorbiti cu mai mult de un avocat ca sa alegeti.