Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara. As vrea sa divortez si am un copil de 5 ani. Sotul nu se ocupa de copil, bea constant, este violent verbal, ma ameninta ca imi ia copilul si ca ma bate, iar parintii lui sunt cam la fel ( mama lui bea alcool constant iar tatal lui face scandal ). Eu vreau sa divortez si sa ma duc in alt judet ( la mine acasa). Momentan stam intr-un apartament al parintilor lui. Am inteles de la un avocat ca divortul trebuie sa aiba loc la ultimul domiciliu pe care il avem impreuna. Intrebarea mea este : daca eu stabilesc la divort domiciliu la adresa care stau acum , casa fiind a parintilor lui, parintii pot spune ca nu ma primesc in casa ? ( desi am ci pe aceasta adresa) . Eu vreau sa ma mut in alt judet, unde sunt parintii mei. Nu sunt o mama denaturata, muncesc, am grija de copil. Care sunt sansele ca cel mic sa ramana la el? Ma ameninta ca imi ia copilul constant si ma jigneste zilnic din orice. Multumesc.
Bună seara,

Cu privire la competenta instantei, aceasta este într-adevăr cea de la ultimul domiciliu al soților. Dumneavostră puteți sa stați oriunde, iar acest aspect îl aduceți la cunostinta instantei pentru a va putea cita. Locul citarii îl puteți alege și la avocat. Soacra dumneavostră nu are ce sa va zică, e vorba doar de competenta instantei de judecata și nu are nicio legătură cu domiciliul/reședința dumneavostră actuala.

Cu privire la domiciliul minorului, avand in vedere vârstă frageda a acestuia, precum și cele menționate de dumneavostră, cu siguranță instanta va stabili ca domiciliul minorului sa fie la dumneavostră. Însă, în favoarea tatălui se va putea stabili un program de vizitare a minorului.

Cu stimă,
Avocat Popa Andra-Ingrid
Buna seara,
1. Competenta divortului este la ultimul domiciliu comun.
2. Puteti sa va mutati ORIUNDe, acolo unde aveti domiciliul se va face si ancheta sociala pentru minor
3. In proportie de 99% se va stabili domiciliul minorului la mama
4. Daca e violent solicitati un ordin de protectie in ce-l priveste pe sot.

Multumesc mult de tot pentru raspuns.
gi-jane2, moderator