Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis conducere pe termen nelegal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis conducere pe termen nelegal

Mi-a fost suspendat permisul pe 30 zile pentru o incalcare a codului rutier in data de 16.10.2018, data la care mi-a fost eliberata dovada de circulatie pe 15 zile de catre agentul constatator, valabila pana la 30.10.2018. Logic si as zice legal, urma ca in perioada 01-30.10.2018 sa am suspendat dreptul de conducere auto. Ieri am primit un proces verbal prin care mi se comunica faptul ca incepand cu 02.10.2018 am dreptul de conducere suspendat pentru 30 zile. Deci practic suspendarea este pe 31 zile, caci au sarit din calcul, din motive care imi scapa, data de 01.10.2018. Cum pot rezolva problema? Mentionez ca locuiesc in Buzau, iar permisul mi-a fost suspendat in Vrancea. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna seara.Pentru ce ti-a fost suspendat permisul de conducere.Nu ne-ai lămurit foarte clar

pesca_ru a scris:

Mi-a fost suspendat permisul pe 30 zile pentru o incalcare a codului rutier in data de 16.10.2018, data la care mi-a fost eliberata dovada de circulatie pe 15 zile de catre agentul constatator, valabila pana la 30.10.2018. Logic si as zice legal, urma ca in perioada 01-30.10.2018 sa am suspendat dreptul de conducere auto. Ieri am primit un proces verbal prin care mi se comunica faptul ca incepand cu 02.10.2018 am dreptul de conducere suspendat pentru 30 zile. Deci practic suspendarea este pe 31 zile, caci au sarit din calcul, din motive care imi scapa, data de 01.10.2018. Cum pot rezolva problema? Mentionez ca locuiesc in Buzau, iar permisul mi-a fost suspendat in Vrancea. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Care este relevanta motivului asupra termenului nelegal de suspendare?? Pentru nerespectarea regulilor de depasire.