avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actul de mostenire,
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actul de mostenire,

Buna ziua,am o intrebare legata de actul de mostenire,eu am 1 frate dar are alt tata,tatal actual nu ma are decat pe mine,unicul copil,insa tata a decedat,mama tatului meu nu mai are copil si sunt practic singura nepoata.Bunica are 95 de ani mai poate face act de mostenire fara expertiza psihiatrica?sau daca a facut pe numele fratelui ,eu pot combate actul?precizez ca tatal meu nu l-a adoptat pe fratele meu ,nu ii poarta numele.Multumesc frumos
Ultima modificare: Joi, 18 Octombrie 2018
Clara iordache, utilizator
Cel mai recent răspuns: Clara iordache , utilizator 12:20, 18 Octombrie 2018
Eu sunt singura ruda ramasa,,parinti au decedat,sotul a decedat si fiul sau a decedat.In viata este mama,nora sa si eu nepoata,fratele meu nu are grad de rudenie cu ea .Asta inseamna ca eu devin singura mostenitoare chiar daca ar facut vreun act,inafara de cel de vanzare cumparare, care stiu ca nu se poate combate.am inteles bine?multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, la decesul bunicii, dvs sunteti singura mostenitoare.
Daca bunica a apucat sa vanda tot, din timpul vietii, dvs nu mai aveti ce mosteni.
Dar ca sa va spun mai exact daca puteti "ataca" acel act...
1. Trebuie sa fiti sigura ca a fost incheiat
2. Trebuie sa imi spuneti ce fel de act e.
Nu stim sigur daca a incheiat un act,noi avem grija de ea dar nu vrea sa faca act de vanzare cumparare cu noi pentru ca refuza cu vehementa expertiza psihiatrica,iar fratele meu a luat-o intr-o zi de acasa dar nu stim unde a plecat si ne-am gandit sa nu se fi dus cu ea la vreun notar pt testament pentru ca de atunci este schimbata si nu mai vrea sa vorbeasca cu el ,ne gandeam sa nu o fi obligat-o sa faca ceva.Va multumesc mult pt respunsuri si pentru timpul acordat
Ultima modificare: Joi, 18 Octombrie 2018
Clara iordache, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract intretinere elenus.pisi elenus.pisi Buna ziua! Am facut cu bunica mea un contract de intretinere in urma creia ea mi-a lasat casa. Vreau sa stiu daca dupa decesul ei imi poate ataca cineva ... (vezi toată discuția)
Testament george-lucian george-lucian Buna ziua,mama a primit de la bunicul prin testament autentic pamant la fel ca si toti fratii si surorile ei ,acum mama vrea sa ii faca act cumparare vanzare ... (vezi toată discuția)
Testament Nerogymy Nerogymy Buna seara! Am si eu nevoie de ajutor.bunica a lăsat prin testament casa si terenul socrului meu. In 2003 bunica a decedat.in anul 2013 a decedat si socrul.in ... (vezi toată discuția)