avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna seara! Am si eu nevoie de ajutor.bunica a lăsat prin testament casa si terenul socrului meu. In 2003 bunica a decedat.in anul 2013 a decedat si socrul.in mod normal bunurile lui sau împarți între cei doi fii (soțul si cumnatul).mentionez ca socrul mai avea un frate si doua surori. In viata mai este o singura sora. Va rog sa-mi Spune-ți daca copii fraților mai pot ataca testamentul dupa atâția ani.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 22:42, 29 Octombrie 2018
Fratii/surorile, precum și urmașii acestora nu sunt moștenitori rezervatari.
Testamentele se reduc numai la cererea moștenitorilor rezervatari.
Buna seara,
La decesul bunicii, buicul a primit 5/8 DIN INTREG, partea lui si 3/16 prin testament.
3/16 trebuie impartite intre cei doi copii ai bunicilor.
La decesul bunicului toate bunurile ramase se impart intre cei doi copii ai sai.
Fratii si surorile bunicului si bunicii nu au drept de mostenire daca exista copii sau nepoti ai celor doi.
ATENTIE, prin testament nu se poate lasa decat COTITATEA DISPONIBILA nu tot!
Ultima modificare: Luni, 29 Octombrie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tata divortat decedat -partaj minori la bunurile parintilor alexandina alexandina Buna seara. Suntem intr-o situatie foarte complicata.Fratele a decedat in urma cu o saptamana.A locuit in timpul casatoriei la parintii mei.In urma cu 2 ani au ... (vezi toată discuția)
Buna ziua . e vorba de o mostenire , un apartament . apartamentul ... unoarecare21 unoarecare21 Buna ziua . E vorba de o mostenire , un apartament . Apartamentul a fost pe numele a doua persoane sot - sotie(ambii decedati la ora actuala) . Cei doi soti au ... (vezi toată discuția)
Cine poate cere reductiunea liberalitatilor excesive? calin_andrei calin_andrei Concret: defunctul nu a avut copii si nici sot. A avut 2 frati (ambii decedati la data deschiderii testamentului). Un frate a avut 2 copii, celalalt 1 copil. ... (vezi toată discuția)