Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna seara! Am si eu nevoie de ajutor.bunica a lăsat prin testament casa si terenul socrului meu. In 2003 bunica a decedat.in anul 2013 a decedat si socrul.in mod normal bunurile lui sau împarți între cei doi fii (soțul si cumnatul).mentionez ca socrul mai avea un frate si doua surori. In viata mai este o singura sora. Va rog sa-mi Spune-ți daca copii fraților mai pot ataca testamentul dupa atâția ani.
Fratii/surorile, precum și urmașii acestora nu sunt moștenitori rezervatari.
Testamentele se reduc numai la cererea moștenitorilor rezervatari.
Buna seara,
La decesul bunicii, buicul a primit 5/8 DIN INTREG, partea lui si 3/16 prin testament.
3/16 trebuie impartite intre cei doi copii ai bunicilor.
La decesul bunicului toate bunurile ramase se impart intre cei doi copii ai sai.
Fratii si surorile bunicului si bunicii nu au drept de mostenire daca exista copii sau nepoti ai celor doi.
ATENTIE, prin testament nu se poate lasa decat COTITATEA DISPONIBILA nu tot!
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator